IKT

Kdaj je zasebni oblak lahko cenejši od javnega

Zasebni oblak postane finančno privlačnejša možnost takrat, ko posamezen IT-inženir obvladuje oziroma nadzoruje približno 400 virtualnih strojev, ocenjujejo raziskovalci podjetja 451 Research.

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere
IKT
DOBRA PRAKSA
IKTPodpornik projekta Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere

V izrednih okoliščinah bodo lahko hitreje omogočili mobilne komunikacije na prizadetih območjih

FINANCE
IKT
Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost
IKT
BREZPLAČNI SPLETNI SEMINAR
IKTPodpornik projekta Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost

Podjetja bi pogosteje vpeljevala tehnologije umetne inteligence, če bi imela za to dovolj znanja.

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
Avtor
avtor
09.11.2016 07:00
Čas branja: 3 min

Razprava o tem, katera oblika računalništva v oblaku – javni ali zasebni oblak – je na dolgi rok cenejša, traja že od nekdaj. Ponudniki enih in drugih enačbe in grafe prilagajajo sebi v prid. Sveža raziskava podjetja 451 Research pa razkriva, da je resnica – tako kot ponavadi – nekje vmes.

Bolj je sposoben oddelek IT, cenejši je lahko zasebni oblak

Najpomembnejša dejavnika pri stroških rabe javnih in zasebnih oblakov sta sposobnost učinkovitega upravljanja infrastrukture in učinkovitost strojnih virov. Poenostavljeno povedano – če ima podjetje ustrezno znanje o upravljanju velikega števila strežnikov in zna doseči njihovo visoko učinkovitost, utegnejo biti skupni stroški lastništva pri zasebnih oblakih nižji kot pri javnih. Takšen primer so denimo sistemski integratorji, potencial za doseganje prihrankov na področju IT pa imajo tudi večja podjetja s sposobnim oddelkom IT. Za manjša in srednje velika podjetja je upravljanje lastnega oblaka pogosto neizvedljivo, drago in poleg vsega pomeni tudi potencialno nevarnost. Zanje so storitve iz javnih oblakov edina logična in ekonomsko sprejemljiva možnost.

Plusi in minusi javnih in zasebnih oblakov

Zasebni oblak omogoča popoln nadzor nad infrastrukturo in podatki, zato je pogosto prva izbira pri podjetjih v visoko reguliranih panogah. Po drugi strani pa je res tudi to, da je precej težko doseči avtomatizacijo virtualiziranih virov po okusu uporabnikov (zaposlenih). Javni oblaki se lahko pohvalijo, da ponujajo skoraj neomejeno količino infrastrukturnih virov brez kakršnekoli predhodne naložbe, pa tudi hitrejše obnavljanje tehnoloških rešitev (vsaj če upoštevamo dejstvo, da podjetja tako zelo rada varčujejo z lastnimi viri). A v očeh uporabnikov manko absolutnega nadzora nad storitvami ter nelagodje ob pošiljanju svojih podatkov »v računalnik nekoga drugega« naredita svoje. Raje dražje plačajo zasebni oblak kot bi izbrala storitve iz javnega.

Točka preloma: En inženir na 400 virtualnih strojev

V podjetju 451 Research so se lotili tudi raziskave točke preloma, kjer skupni stroški lastništva prestopijo na stran zasebnih oblakov. Ti so privlačnejši za večja poslovna okolja, stroški pa so zelo tesno povezani s sposobnostjo organizacije, da učinkovito obvladuje okolje IT in v njem zagotavlja visoko učinkovitost rešitev. Tako čez palec raziskovalci ocenjujejo, da zasebni oblak postane finančno privlačnejša možnost takrat, ko posamezen IT-inženir obvladuje oziroma nadzoruje okoli 400 virtualnih strojev.

Veliko vlogo pri tem ima tudi učinkovitost IT-virov. Če je izkoriščenost IT-infrastrukture v podjetju le 50-odstotna, je stroškovnik še bolj na strani javnih oblakov. V tem primeru bi direktor informatike finančnemu direktorju moral pokazati, da njegovi oblačni skrbniki obvladujejo po tisoč virtualnih strojev vsak, da bi stroški zasebnega oblaka postali privlačnejši od cenika ponudnika storitev javnega oblaka.

Kaj pa odprtokodne rešitve

Analitike je zanimala tudi, kako na stroške vpliva raba odprtokodne rešitve OpenStack v primerjavi z najbolj razširjenima plačljivima platformama podjetij Dell Technologies (VMware) in Microsoft. Rezultati so vsaj malce presenetljivi: Če namreč sistemski skrbniki v oddelku IT skrbijo vsak za po manj kot 400 virtualnih strojev, a hkrati dosegajo zelo visoko izkoriščenost IT-virov, sta virtualizacijski okolji VMware in Microsoft stroškovno boljša izbira. V vseh ostalih scenarijih pa je privlačnejši OpenStack. Verjetno bi bil ta tudi absolutni zmagovalec, če analitiki ne bi upoštevali nekoliko višjih stroškov prvotne vzpostavitve takšnega okolja. Ne nazadnje podjetjem, ki se z odprto kodo srečujejo prvič, priporočajo naložbo v eno izmed komercialnih distribucij OpenStacka z ustrezno podporo ponudnika. OpenStackovi inženirji imajo denimo v ZDA kar 40 odstotkov višjo povprečno plačo od administratorjev drugih virtualnih okolij.

Pasti javnih oblakov

Čeprav so javni oblaki najmanj draga oblika rabe IT-virov, vseeno skrivajo nekaj finančnih pasti, posebej, če naklikane (in plačane) virtualne rešitve ne dosegajo visoke učinkovitosti oziroma podjetje nima IT-strokovnjakov, ki bi bdeli nad njihovo rabo. Če si na primer IT-vire preprosto naklikajo kar sami zaposleni in jih po prenehanju uporabe ne ugasnejo, lahko podjetje vsak mesec doleti presenetljivo visoka številka na računu.

Cena ni vse

Skupni stroški lastništva oblaka so le en vidik odločitve za zasebni ali javni oblak. Varnost in nadzor nad okoljem in podatki sta še vedno tista dejavnika, ki v očeh podjetij pogosto prevladata nad ceno oblaka. Brez ustrezne strategije razvoja poslovanja se je težko pravilno odločiti za posamezno oblačno platformo in storitve. Začnite torej pri vprašanju, kaj in kako delate danes ter kaj in kako boste delali jutri.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Topjob
Večina Slovencev nezadovoljna s plačo
Topjob
TopjobLana Dakić Večina Slovencev nezadovoljna s plačo 1

Več kot 80 odstotkov Slovencev bi takoj zamenjalo zaposlitev, če bi se pojavila dobra priložnost

FINANCE
IKT
Če oblak sprejmete kot orodje za spodbujanje inovacij, lahko posel zacveti
IKT
IKTBenjamin Oražem Če oblak sprejmete kot orodje za spodbujanje inovacij, lahko posel zacveti

Organizacije morajo vzpostaviti prepričljivo strategijo uporabe oblaka z jasnim poslovnim modelom in preverjeno strategijo uvedbe oziroma prehoda na računalništvo v oblaku

FINANCE
IKT
Letos se bo bil hud boj za IT-kadre
IKT
IKTEsad Jakupović Letos se bo bil hud boj za IT-kadre

Najbolj iskani bodo analitik poslovnega obveščanja, znanstvenik za podatke, razvijalec podatkovne baze, tehnik za pomoč/podporo, skrbnik omrežja, skrbnik varnosti podatkov in skrbnik sistema, ocenjuje svetovalno podjetje za kadre Robert Half Technology.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

Moje finance
Finančna šola
(V ŽIVO iz MILANA): Zakaj se splača na delovno prakso?
Moje finance
Finančna šolaKsenija Sedej (V ŽIVO iz MILANA): Zakaj se splača na delovno prakso?

Delovna praksa v tujini je za marsikaterega dijaka in dijakinjo dobra popotnica pri nabiranju delovnih izkušenj, poznanstev. Našim dijakom, ki so trenutno v Milanu, pa je 3-tedenska delovna praksa všeč še z enim razlogom.

FINANCE
Manager
Vitki, zmogljivi in z zgledno avtonomijo – to so najboljši prenosniki 2018
Manager
ManagerMiran Varga Vitki, zmogljivi in z zgledno avtonomijo – to so najboljši prenosniki 2018

Čeprav se je leto komaj dobro začelo, je že jasno, po katerih prenosnih računalnikih se bodo po naši oceni uporabnikom najbolj cedile sline.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B