IKT

(Intervju) Izdelati želimo čistokrvni sistem ERP v oblaku

»Strateško vlagamo v podjetja in trge, kjer želimo zmagovati,« pravi Martin Cigler, predsednik upravnega odbora češke skupine Solitea, ki je lani kupila šempetrsko podjetje Saop. Kot glavni razlog za ta nakup je navedel željo po vstopu na trge v regiji Adriatik.

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

Avtor
avtor
23.06.2017 04:00
Čas branja: 4 min
(Intervju) Izdelati želimo čistokrvni sistem ERP v oblaku
Z Martinom Ciglerjem smo se pogovarjali o načrtih in receptu za uspeh. Med drugim je napovedal razvoj čistokrvnega sistema ERP v računalniškem oblaku.

Kateri so bili glavni razlogi za nakup podjetja Saop?

V Sloveniji sem se pogovarjal s štirimi IT-podjetji, a le pri Saopu sem dobil tisti pravi občutek. Prepričali so me z izjemno programsko opremo, jasno vizijo ter poslovanjem v državah južno od Slovenije. Njihovi načrti so sovpadali s tistimi, ki jih ima Solitea. Pravzaprav so imeli isto vizijo, ne pa dovolj denarja, da jo uresničijo.

In ta vizija je?

Izdelati čistokrvni sistem ERP v računalniškem oblaku. Kdor bo izdelal res praktično ERP-rešitev za segment malih in srednjih podjetij, bo zmagal. Upam, da bo to prav Saop in z njim Solitea. V ta namen jim pomagajo tudi razvojne ekipe na Dunaju in v našem razvojnem središču blizu Prage. Pred pridružitvijo Saopa so podjetja skupine imela oziroma še imamo kar sedem različnih sistemov ERP in na tisoče zvestih strank. Tem želimo ponuditi nekaj najboljšega.

Zgradili ste skupino specializiranih IT-podjetij. Kakšno sestavljanko gradite?

Naša strategija je, da prevzemamo podjetja, ki so nam konkurenčna, pa tudi podjetja, ki imajo nove rešitve. S prvimi si krepimo bazo strank, z drugimi pa širimo nabor in funkcionalnost svojih rešitev. Sicer naše poslovanje pozna dva temelja – sisteme ERP in HRM ter razvoj rešitev po meri. Pred dvema letoma smo dobili razpis za razvoj namenske programske opreme za finsko carino. Vreden je bil milijardo čeških kron (38,1 milijona evrov, op. u.) in še danes velja za največji češki IT-izvozni artikel. Od takrat nas vsi poznajo. Naš portfelj je danes brez izrazitih lukenj. Kljub temu pa smo vedno odprti za nove predloge in ideje – tudi v regiji Adriatik spremljamo več podjetij, ki bi jih želeli priključiti skupini.

So rešitve po meri prava stvar? Ne bi »generična« programska oprema privabila več strank?

Obe področji sta pomembni, vsako je kdaj v ospredju. Za nas je to način porazdelitve tveganja, ne želimo biti odvisni le od ene same rešitve. Drži pa, da nam rešitve po meri odpirajo številna vrata. Delujemo tako v gospodarstvu kot javni upravi. Če bi ponujali zgolj sistem ERP, imamo na tisoče tekmecev po svetu.

S kakšnimi izzivi pa se srečujete kot proizvajalec poslovne programske opreme, sploh sistemov za vodenje poslovanja in računovodskih rešitev?

Ti sistemi in rešitve morajo biti vedno prilagojeni lokalni zakonodaji. Če imaš malo strank, je lokalizacija lahko velika težava. Danes mora sistem delati tako, kot pričakuje stranka, in vsebovati vse lokalne posebnosti. Prav to je tudi razlog, zakaj prevzemamo proizvajalce programske opreme po državah. Brez lokalnega znanja na primer ne bi mogel prodati češkega programa v Makedonijo. Pa jezik ni težava, z vidika porazdelitve izziva bi dejal, da nam jezik pomeni desetino izziva, lokalne zakonodaje pa preostalih 90 odstotkov.

Lahko od Solitee pričakujemo kakšno povsem novo poslovno programsko opremo?

Vsekakor. Nov pristni oblačni ERP. Ta ne bo samo klasični ERP, kakršnega poznate danes, preseljen v oblak, temveč bo imel številne nove dimenzije. Dobil bo povsem nove funkcionalnosti, tudi takšne, ki si jih danes še zamišljamo ne, v smeri umetne inteligence v poslovnih rešitvah.

Koliko virov pa zahteva takšna rešitev?

Časi programerske romantike so mimo. Svoj prvi program sem razvil v treh tednih in ga ponudil podjetjem. Danes za razvoj prepričljive rešitve potrebuješ milijone evrov in sposobne razvijalce. Mi imamo okoli 650 zaposlenih. Vsi razumejo, za kako pomemben projekt gre – če ga bomo uresničili med prvimi na trgu, imamo vse možnosti za naravno hitro rast in prevzemanje strank.

Kje vidite Soliteo v prihodnjih letih?

Kot enega vodilnih ponudnikov računovodskih in ERP-sistemov. Naš cilj je 20-odstotna letna rast.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
IKT
ERP iz oblaka lahko polovico cenejši od lokalno nameščenega
IKT
IKTMiran Varga ERP iz oblaka lahko polovico cenejši od lokalno nameščenega

Oblačni sistem ERP je lahko za podjetje s sto zaposlenimi v štirih letih polovico cenejši od lokalno nameščenega, ugotavlja analitsko podjetje Hurwitz & Associates. Kot pravijo ponudniki, je ERP iz oblaka zadnji dve leti čedalje bolj zanimiv tudi za slovenska podjetja.

Novice
Inteligentno iskanje pravih stikov
NoviceRobert Trnovec Inteligentno iskanje pravih stikov

Kako slovensko podjetje rešuje izziv pridobivanja poslovnih stikov

FINANCE
IKT
(intervju) Če najdete varnostno luknjo v iOS, vam črni trg plača 1,5 milijona. Pri Applu tega zneska ne boste dobili.
IKT
IKTGorazd Suhadolnik (intervju) Če najdete varnostno luknjo v iOS, vam črni trg plača 1,5 milijona. Pri Applu tega zneska ne boste dobili.

Večina zaposlenih ne ve, da lahko z odpiranjem ene same neznane priponke ogrozi celo podjetje, med drugim ugotavlja ekspert za računalniško varnost Milan Gabor, ki govori tudi o skušnjavah etičnega hekerja.

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
IKT
Zakaj tretjina IT-projektov meji na polomijo in kako to preprečiti
IKT
IKTMiran Varga Zakaj tretjina IT-projektov meji na polomijo in kako to preprečiti 7

Čeprav so podjetjem na voljo številne rešitve za kakovostno upravljanje projektov, tehnike agilnega razvoja in številni razvijalci, veliko IT-projektov še vedno ne doseže zastavljenega cilja.

FINANCE
IKT
IT-poklici, ki jim bo odklenkalo
IKT
IKTMiran Varga IT-poklici, ki jim bo odklenkalo 15

Zaradi množične selitve informatike v računalniške oblake na primer že upada povpraševanje po mrežnih in sistemskih inženirjih. Tudi skrbnikom spletnih strani se slabo piše.

FINANCE
Ali je čas za novega direktorja?
FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B