IKT

IT-vizija: Informatiki ostajajo na sceni

Informatiki ne bodo izgubljali služb, nasprotno, čedalje bolj pomemben del industrije, ki ustvarja prihodnost, bodo. To smo lahko slišali na NIL-ovi konferenci IT-vizija, ki je več kot sto udeležencem omogočila pogled v prihodnost panoge IT.

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

Avtor
avtor
14.09.2018 09:55
Čas branja: 4 min

Podjetje NIL je že pred 30 leti veljalo za vizionarja, nekakšno slovensko tehnološko zagonsko podjetje, še preden smo ta termin sploh poznali. V Slovenijo je med drugim dobesedno pripeljalo internet (NIL je bil prvi komercialni ponudnik dostopa do interneta) in številne druge tehnologije ter rešitve, ki se danes zdijo v zaledju poslovnih okolij nepogrešljive. Na dogodku IT-vizija je udeležencem – med njimi je bilo največ skrbnikov IT, informatikov in CIO domačih podjetij – predstavilo tako srednje- kot dolgoročno najverjetnejšo podobo sveta IT.

Infrastrukturo je treba približati ljudem

»Že od samih začetkov NIL veliko dela v tujini. Kar smo se tam naučili, smo prinesli domov. Slovenija namreč nekoliko zaostaja za svetovnimi tehnološkimi trendi, zato smo vedno vedeli, kaj nas čaka. V zadnjih nekaj letih pa smo tudi v tujini dobili sloves tistih, ki ustvarjajo prihodnost. Z odmevnim domačim projektom postavitve Državnega računalniškega oblaka smo v svetu postali znani kot graditelji oblakov. Nadaljevanje je skoraj filmsko – našel se je nekdo, ki je želel, naj mu postavimo grad v oblakih. Danes tako gradimo neke vrste skupnostni oblak države uprave ene najbogatejših držav na svetu,« je dejal Bervar.

Z oblačnimi tehnologijami in rešitvami se IT-infrastruktura močno približa uporabnikom. In to nevede. Danes se pač večina podjetij ne želi pretirano ukvarjati z IT-okoljem, pogosto izberejo možnost, da ga preprosto naklikajo ali naročijo pri ponudniku, ki ga v nadaljevanju tudi upravlja.

Varnostnega inženirja se ne da narediti v pol leta

Podjetja v panogi IKT imajo skupno težavo – velik kadrovski primanjkljaj, ki je še toliko bolj očiten na področju informacijske varnosti. Tovrstnega znanja v svetu najbolj primanjkuje, dodatna bolečina podjetij pa je, da za razliko od večine drugih IT-poklicev, kjer se da obstoječe kadre izobraziti za dodatno področje v okoli pol leta, kovanje varnostnega strokovnjaka traja bistveno dlje časa – dve, štiri, tudi šest let.

Zato pa postajajo v svetu vedno bolj priljubljeni tako imenovani varnostno-operativni centri (SoC), ki varnost podjetjem nudijo kot storitev. A tudi ti so ob vse večjem povpraševanju kaj hitro lahko kadrovsko podhranjeni. V NIL-u skrbijo tudi za izobraževanje IT-strokovnjakov, doslej so opravili že več kot tisoč usposabljanj informatikov na področju analize varnostnih dogodkov, ti pa so na voljo različnim SoC po svetu. Tudi NIL ima svojega.

»Tudi hekerji berejo Gartnerjeva poročila in so vedno bolj pripravljeni na spopad z obrambo na strani podjetij. Velikokrat so uspešni, saj beremo različna poročila, kako hekerji pred odkritjem/zaznavo v IT-okoljih preživijo neodkriti tudi 100 in več dni,« je dejal Mesojednik. »Ko enkrat pade preventiva, je edina učinkovita metoda napredna detekcija in odziv na varnostni incident in prav tu je SoC verjetno najboljši odgovor. Delujemo kot neke vrste triažni zdravnik na področju informacijske varnosti.«

Nastran je uvodoma pojasnil, da ATVP danes obvladuje več kot 50 milijard premoženja, zato je varovanje informacij njegova prioriteta. »Če bi ušle informacije, bi trg vnaprej izvedel, kaj se dogaja po podjetjih – kdo se prevzema, povezuje, kje se menjuje vodstvo in podobne informacije. Tega scenarija si ne želimo.« V nadaljevanju je pojasnil, da je SoC v praksi nadgradnja obstoječega sistema informacijske varnosti, ki je vidljivost kršitev varnostnih pravil dvignila na novo raven.

Informatikom se za službe ni bati

Na delo ljudi, tudi informatikov, danes vplivajo številni dejavniki. Digitalizacija, avtomatizacija, umetna inteligenca, veliki podatki in drugi globalni tehnološki trendi prinašajo številne spremembe.

Robas je prepričan, da se to ne bo zgodilo. »Informatiki ne bomo ostali brez služb, temveč brez dela. In to nekaterega zamudnega in mučnega dela. Avtomatizacija bo opravljala naloge tam, kjer so stvari ponovljive. Stroji pa, čeprav se učijo iz ogromnih množic podatkov, še ne znajo kreativno razmišljati. Ustvarjanje v panogi IT bo do nadaljnjega v domeni ljudi, razvijalcev in inženirjev.«

Robas je sicer velik zagovornik avtomatizacije, saj informatikom in podjetjem omogoča velike prihranke časa, hitrejše implementacije rešitev, poenostavitev konfiguracij in zmanjšanje števila napak. Kljub temu pa je udeležence dogodka IT-vizija posvaril, da univerzalno orodje za avtomatizacijo ne obstaja, prav tako podjetjem niso na voljo bližnjice. Pri avtomatizaciji poslovanja podjetjem svetuje, naj najprej odkrijejo področja, ki so najbolj pereča in se jih da avtomatizirati. »Če rešite pristen izziv, boste v zaposlenih dobili prave zagovornike in lahko nadaljevali z avtomatizacijo poslovanja.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
IKT
Kobalos – nova prefinjena koda, ki napada superračunalnike
IKT
KIBERNETSKA VARNOST
IKTEsad Jakupović Kobalos – nova prefinjena koda, ki napada superračunalnike 1

Raziskovalci podjetja ESET in organizacije CERN so pred kratkim odkrili zlonamerni program Kobalos, ki napada superračunalnike in povzroča škodo predvsem znanstvenim raziskovalnim omrežjem

FINANCE
IKT
Kako pomemben dejavnik produktivnosti in gospodarske rasti je digitalizacija
IKT
DIGITALIZACIJA
IKTVlado Kadunec Kako pomemben dejavnik produktivnosti in gospodarske rasti je digitalizacija 8

V Sloveniji zaostajamo – podjetja, ki v prihodnjih letih prehoda v digitalizacijo ne bodo vzela resno, ne bodo konkurenčna

FINANCE
Manager
Na muhi hekerjev: bolnišnice, energetika, razvijalci cepiv, banke … 
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik Na muhi hekerjev: bolnišnice, energetika, razvijalci cepiv, banke …  6

V pandemiji se ni le močno povečalo število kibernetskih napadov, temveč je prišlo do pomembnega premika tarč s posameznikov in malih podjetij k večjim korporacijam, vladam in kritični infrastrukturi.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
IKT
(Anketa) Kaj se bo letos dogajalo na področju kibernetske varnosti
IKT
IKTRedakcija IKT (Anketa) Kaj se bo letos dogajalo na področju kibernetske varnosti

Pet sogovornikov smo vprašali, kateri bodo največji izzivi, katere vrste napadov bodo v vzponu in v kakšne rešitve za kibernetsko varnost bodo podjetja najbolj vlagala

FINANCE
IKT
Kaj v svet IKT prinaša tehnologija vsebnikov
IKT
KONTEJNERSKE PROGRAMSKE REŠITVE
IKTJakob Žorž Kaj v svet IKT prinaša tehnologija vsebnikov

Njen pohod spodbujajo predvsem poslovne prednosti, kot so hitrejše nameščanje aplikacij, večja agilnost in prenosljivost med računalniškimi okolji, lažje posodabljanje ter obvladovanje aplikacije v obdobju uporabe – tako rekoč vse temeljne tehnološke zahteve digitalizacije.

FINANCE
IKT
Plaz prodaj slovenskih IT-podjetij
IKT
IKTJurij Šimac Plaz prodaj slovenskih IT-podjetij

Katera slovenska IT-podjetja so v zadnjem letu dni dobila nove lastnike?

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B