IKT

Kakšno leto 2020 napovedujejo direktorji slovenskih IKT-podjetij

O načrtih v letošnjem letu smo povprašali 32 direktorjev podjetij s področja informacijsko-komunikacijskih tehnologij

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

22.01.2020 20:30
Dopolnjeno: 02.02.2020 21:17
Čas branja: 22 min

Miran Potočnik, direktor Avtente: »V Avtenti bomo v letu 2020 sledili zastavljeni strategiji, svoje storitve, rešitve in inovacije pa nadgrajevali tudi z uporabo umetne inteligence. Osredotočili se bomo na področje rešitev SAP in rešitev brezpapirnega poslovanja BusinessConnect/GovernmentConnect, in sicer tako za proizvodna kot storitvena podjetja, pa tudi za javno upravo in zdravstvene ustanove. Načrtujemo uvajanje in prehod na novi SAP-jev ERP, SAP S/4HANA, in uvedbo naprednega poročanja za menedžment, SAP Analytics Cloud. Skupaj s Telekomom Slovenije, ki razvija in ponuja različne storitve in infrastrukturo za oblačne IT-rešitve, bomo podjetjem zagotavljali odlično celostno izkušnjo za uporabnika.«

Klod Kolaro, generalni direktor podjetja Comtrade Solutions: »V Slovenji vidimo jasen trend digitalne modernizacije, še posebej v segmentu velikih podjetij, kjer se stranke osredotočajo na nove rešitve za izboljšanje izkušnje strank in povečanje operativne učinkovitosti. Kot odgovor na povečano povpraševanje Comtrade letos razvija posebno poslovno enoto, ki bo strankam pomagala pri preobrazbi. Ponudila bo storitve, ki združujejo obsežno znanje in izkušnje s področij digitalnega trženja, sistemov za upravljanje vsebin, CRM in analitike strank. Tako bomo naročnikom omogočili, da optimizirajo in osebno prilagodijo izkušnjo strank. Pričakujemo, da bodo državne ustanove sledile zasebnemu gospodarstvu in se bolj osredotočile na državljane ter začele ponujati nove digitalne storitve. Lani je bil največji del naložb v javnem sektorju namenjen podpori obstoječih sistemov in vzdrževanju stanja, za letos pa upamo, da bo več pozornosti namenjene preobrazbi rešitev.«

Beno Ceglar, generalni direktor podjetja NIL: »Na splošno v prihodnosti pričakujemo še bolj konkretne korake podjetij na področju digitalizacije. Skratka, pozitiven trend vlaganj tako na mednarodnem kot tudi domačem trgu. Naši načrti so temu primerno smeli. Kot del skupine Conscia v mednarodnem prostoru sledimo cilju postati vodilni evropski ponudnik zanesljivih in varnih IT-okolij. Evropskemu trgu bomo predstavili svojo ponudbo naprednih upravljanih storitev. V Sloveniji želimo še utrditi položaj vodilnega ponudnika rešitev in storitev za varovanje poslovanja pred kibernetskimi napadi in obvladovanje tveganj na tem področju. Tukaj stavimo predvsem na varnostni operativni center (SOC). Ambiciozni pa smo tudi drugje, med drugim na področju programsko orientirane IT-infrastrukture, kjer tehnološko napredno ponudbo nadgrajujemo z lastnimi storitvami.«

Sašo Berger, predsednik uprave S & T Slovenija: »Letos bomo priča umiritvi gospodarske rasti. Tehnološki trendi bodo spodbujali vlaganja v napredne informacijske rešitve, predvsem na področju informacijske varnosti, in v rešitve, ki s hiperavtomatizacijo procesov omogočajo pametno in optimizirano poslovanje. Slovenski S & T, ki tudi šesto leto zapored dosega rast prihodkov, dobička in zaposlenih, bo s prek 210 strokovnjaki na trg še naprej uvajal celostne, inovativne in zanesljive IT-rešitve. S tem ciljem bomo tudi letos glavnino vlaganj usmerili v krepitev kompetenc naših strokovnjakov. Informacijska varnost, predvsem rešitve, ki temeljijo na uporabi umetne inteligence in strojnega učenja, ter digitalizacija industrijskih okolij ostajata ključni strateški področji in jedro naših investicij.«

Rajko Novak, direktor Smart Coma: »Pred nami so novi izzivi, a tudi nove priložnosti na področju kibernetske varnosti in naprednih omrežnih tehnologij. Že 30 let naša strokovna ekipa organizacijam v Sloveniji in širši regiji zagotavlja zanesljive in varne komunikacijske sisteme. Ugotavljamo, da so kibernetske grožnje vse bolj napredne in prikrite. Na izzive, s katerimi se srečujemo pri zagotavljanju neprekinjenega delovanja v poslovnih in industrijskih okoljih, bomo odgovarjali z najsodobnejšimi tehnologijami, ki temeljijo na konceptih umetne inteligence. Zaradi vse večje kompleksnosti informacijsko-komunikacijske infrastrukture bomo letos in v prihodnje v rešitve vključevali koncepte za orkestracijo, poenostavljanje in avtomatizacijo upravljanja omrežij in infrastrukture.«

Miha Žerko, predsednik uprave podjetja SRC: »Leta 2020 bomo, skladno s trendi v finančni industriji, nadaljevali procese digitalizacije in digitalne preobrazbe bančnih storitev in produktov. Na področju informacijske infrastrukture predvidevamo rast povpraševanja po storitvah upravljanja. Prav tako pričakujemo, da bo SRC SOC še pogosteje uporabljen za preprečevanje in reševanje težav informacijske varnosti. Veliko energije bomo usmerili v prijaznejše uporabniške vmesnike vseh naših rešitev. Na področju e-zdravja bomo z novimi funkcionalnostmi pacientom omogočili aktivnejšo vlogo. Za nas čisto novo področje pa bo razvoj inovativnega IoT-produkta za ljudi z alergijo na cvetni prah.«

Marjeta Povalej, direktorica MIT informatike: »Leto 2019 je bilo strateško prelomno zaradi združitve s podjetjem SAOP, ki je prevzel stoodstotni delež podjetja. Načrti za leto 2020 so usmerjeni k okrepitvi dejavnosti in iskanju sinergij v naših ciljnih panogah, kot so proizvodnja, predelava odpadkov in gradbeništvo, kar je bila tudi skupna vizija podjetij ob združitvi. Glede na zaznano rast povpraševanja v proizvodni panogi pričakujemo nove implementacije ERP-sistema MIT Orkester kot tudi nove projekte digitalizacije v proizvodnji, logistiki in pri zalednem poslovanju. Med našimi ključnimi kompetencami, ki bodo poganjale prihodnja povpraševanja, so tudi avtomatizacija in vizualizacija procesov ter znanje uporabe storitev umetne inteligence pri načrtovanju in odločanju.«

Petra Šinigoj, direktorica podjetja SAOP: »Trenutno smo pri nas še pod vtisom nedavnega nakupa podjetja MIT informatika in v zvezi s tem imamo za leto 2020 pomembne načrte. Z združitvijo smo že utrdili položaj enega vodilnih ponudnikov proizvodnih rešitev, letos pa želimo tržni delež v gospodarstvu še dodatno okrepiti tako v Sloveniji kot tudi na Hrvaškem in v Srbiji. Z ekipo, ki zdaj šteje več kot 150 zaposlenih, že razvijamo prijaznejše rešitve, da bomo tudi v prihodnje laže konkurirali tujim ponudnikom. Ob ugodnih gospodarskih razmerah želimo letos ohraniti dvomestno rast prodaje računovodskega programa Minimax in ERP-sistema iCenter.«

Urban Rozina, izvršni direktor Četrte poti: »Leto 2019 je bilo zaznamovano z notranjimi spremembami v podjetju, intenzivno smo vlagali v znanje in dvig kompetenc zaposlenih. Tako smo z optimizmom pričakali leto 2020, saj smo pripravljeni, da poslovnim partnerjem čim bolj pomagamo pri prenosu znanj in dobrih praks digitalizacije kadrovskih procesov. Strankam omogočamo, da si z našim produktom Kadris 4 – aplikacijo za kadrovske, registracijske, plačne sisteme poenostavijo poslovanje do te stopnje, da se lahko posvetijo strateškim funkcijam podjetja. Naši cilji so usmerjeni v izboljšanje uporabniške izkušnje prek novega grafičnega vmesnika, poenostavitve posameznih delov aplikacije, kot je na primer e-bolniški list, in podobno. Letos bomo s tujimi partnerji okrepili sodelovanje pri razvoju novih identifikacijskih tehnologij.«

Tine Prislan, direktor Brihteje: »Kibernetska varnost je stvar sedanjosti in prihodnosti. Podjetja to dokazujejo z vse večjim poudarkom na vlaganjih, ki ščitijo tako zaposlene kot tehnologijo. Digitalna preobrazba varnosti ni nikoli končana zgodba, je celosten proces, ki se začne s prvim stikom in nadaljuje praktično brez konca, saj se poslovne zahteve organsko spreminjajo in edino konstanto pomenijo spremembe. Zaradi tega pa sta v sektorju pomembni previdnost in prilagoditev rešitev, ki delujejo za posamezno stranko ter so uporabne in varne na dolgi rok. Brihteja je zagovornik dolgoročnih odnosov in trajnostnih rešitev ter bo to tradicijo nadaljevala tudi v letu 2020.«

Ciril Kraševec, direktor podjetja Xenon forte: »V novem letu pričakujemo zmernejšo rast trga IKT. Obseg tiskanja pri naših uporabnikih se opazno zmanjšuje, povečuje pa se zajem analognih dokumentov. Pričakujemo rast pri kompleksnejših storitvah, kot sta obdelava dokumentov in upravljanje poslovnih procesov. Letos se bomo več ukvarjali z globalnimi in regionalnimi projekti, ki jih bomo izvajali skupaj s principalom. Na domačih trgih bomo uvedli nekaj novih storitev, ki bodo še povečale zadovoljstvo uporabnikov. Vstopamo pa tudi na področje profesionalnega ali množičnega tiskanja, predvsem z brizgalno tehnologijo in novostmi, ki jih pripravlja Kyocera. V regiji bomo gradili partnerstva in se povezovali z večjimi sistemskimi integratorji, kar nam bo omogočalo širitev storitev in podporo mednarodnim podjetjem.«

Janez Bregar, direktor ALSO Technology Ljubljana (nekdanji DISS): »Kot del skupine ALSO bomo klasično distribucijo opreme IKT nadgradili s ponujanjem tehnoloških rešitev in storitev tako svojim partnerjem kot tudi končnim kupcem. V središču pozornosti bodo storitve v oblaku ALSO Cloud Marketplace, ki jih kot klasičen distributer doslej nismo ponujali. Verjamemo, da je v ALSO-vem oblaku velika priložnost za nas in naše partnerje, da še poglobimo sodelovanje in hkrati razširimo partnersko navzočnost tudi na širši regijski trg. Prepričani smo, da bo naš oblak prinesel nove priložnosti na zelo pomembnih področjih IoT in 3D-tiskanja, saj ALSO kot tehnološki ponudnik prinaša partnerjem celosten nabor izdelkov in storitev tudi za dodajalno proizvodnjo.«

Boštjan Gaberc, direktor Mikrografije: »Vizija Mikrografije je že vrsto let širjenje na tuje trge s poudarkom ostati eden izmed vodilnih ponudnikov brezpapirnih rešitev v Sloveniji. V letu 2019 smo nakazali namero širitve na nove trge z odprtjem podjetja v Nemčiji. Letos pa bo ključni poudarek v razvoju novih storitev s pomočjo inteligentne tehnologije in avtomatizacije procesov. Zelo pomembno nam je delo na dolgi rok, zato ostaja zadovoljstvo naših strank osrednje merilo uspešnosti podjetja. S tem namenom precej krepimo ekipo strokovnjakov, saj se zavedamo, da je znanje naša konkurenčna prednost. Ostajamo inovativen certificiran ponudnik brezpapirnih rešitev, ki si želi biti vedno v koraku s svetovnimi trendi stroke.«

Simona Kogovšek, direktorica Mikrocopa: »Po uspešnem letu 2019 v skupini Mikrocop načrtujemo nadaljevanje rasti, ki presega napovedi rasti slovenskega gospodarstva in globalnega trga IKT. Ostajamo osredotočeni na povečevanje učinkovitosti in skladnosti poslovanja podjetij v Sloveniji in tujini. Podporo upravljanju informacij in platformo InDoc EDGE bomo nadgrajevali v več smereh s poudarkom na robotizaciji poslovnih procesov in umetni inteligenci, povezljivosti, uporabniški izkušnji in novih oblačnih storitvah. Na Hrvaškem bomo nadaljevali digitalizacijo zemljiške knjige, pričakujemo pa tudi večji zagon pri digitalizaciji poslovanja v gospodarstvu. Širitev na nove trge in v nove dejavnosti bomo nadaljevali prek partnerske mreže.«

Janko Štefančič, generalni direktor Genisa: »Minulo leto so zaznamovali projekti pri novih strankah in pričakujem, da bo podobno uspešno tudi leto 2020. Podjetja namreč želijo napredovati ter izboljšati urejenost, preglednost in učinkovitost poslovanja. Opažamo tudi trend razširjanja digitalizacije po poslovnih procesih in postopkih, kar za nas pomeni priložnost dodatne prodaje obstoječim uporabnikom. Vsekakor bo veliko poudarka na ljudeh, saj podjetjem primanjkuje ustreznih digitalnih kompetenc. V Genisu bomo veliko pozornosti namenili odnosom s kupci tako glede prenosa znanja kot sodelovanja pri načrtovanju njihove digitalne preobrazbe in razvoju novih rešitev.«

Rok Kastelic, direktor Ingrama Micre Ljubljana: »Glede na to, da se tehnologija še vedno izjemno hitro razvija, pričakujemo vse večji poudarek na znanju tako naših zaposlenih kot partnerjev. Zato bomo letos še več vlagali v izobraževanja in delavnice z glavnim poudarkom na varnosti in komunikacijskih rešitvah. Le tako lahko zagotovimo, da se bodo naši partnerji na nas lahko zanesli na vsakem koraku, pa naj bo to pred sklenitvijo posla ali tudi pozneje.«

Jovan Glamočanin, generalni direktor Lenova za jadransko regijo: »Napoved analitskih hiš za leto 2020 je, da bo trg računalniške opreme dosegel blago rast. Cilj Lenova v tem letu je ostati največji proizvajalec računalnikov na svetu in še naprej rasti hitreje od povprečja panoge tudi v Sloveniji. Tudi letos nadaljujemo svojo večletno strategijo inteligentne preobrazbe. To ni le digitalna transformacija, o kateri je v IT veliko govora, ampak gre za neomejen potencial umetne inteligence. Inteligentna preobrazba z našim novim portfeljem naprav in pametnejših tehnologij, ki jih bomo letos poslali tudi na slovenski trg, zajema vse od pametnejših domov do učinkovitejšega delovnega mesta in s tem hitre in velike spremembe v globalnem gospodarstvu. IT ni več samo informacijska tehnologija, ampak je inteligentna preobrazba, ki jo poganjajo množični podatki, oblaki in umetna inteligenca.«

Barbara Domicelj, generalna direktorica Microsofta Slovenija: »Medtem ko sta minulo desetletje zaznamovala računalništvo v oblaku in digitalna preobrazba, smo zdaj na pragu obdobja tehnološke intenzivnosti, ko je vsako podjetje tudi tehnološko podjetje. Vsa morajo kar najhitreje uvesti najnovejše tehnologije in – še pomembneje – razviti lastne digitalne zmogljivosti. Prelomnih inovacij zato ne bodo poganjala le tehnološka podjetja, temveč organizacije iz vseh panog. Ta trend bo zabrisal panožne meje, kar lahko vidimo, ko recimo trgovska podjetja ponujajo bančne storitve ali ko telekomunikacijska podjetja postajajo medijske hiše. Za uspeh bo ključno, da vsaka organizacija in vsaka država vzpostavi celostno digitalno strategijo za leto 2020 in naprej.«

Michele Leonardi, izvršni direktor IBM Slovenija: »Tudi letos bo poslovanje podjetij zaznamovala tehnološka rast. Njihovo digitalno preobrazbo bodo sprožale zahteve trga in potrebe po novih digitalnih storitvah, podjetja pa se bodo z modernizacijo notranjih sistemov pospešeno pripravljala na uvajanje sprememb. V ospredju tako ostajajo digitalizacija, eksperimentiranje z umetno inteligenco in računalništvo v oblaku, na katerem bo pri IBM poudarek v letu 2020. Do danes so podjetja v oblak prenesla okoli 20 odstotkov poslovanja, preostalih 80 odstotkov na to še čaka. Za to bo treba učinkovito in varno premikati aplikacije in podatke med oblaki. Varnost in zaščita pred kibernetskimi napadi ostajata visoko na seznamu prioritet, kakor tudi razvoj inovacij in poudarek na ustvarjanju znanj za prihodnje poklice.«

Julij Božič, direktor Oracla Slovenija: »Veliko priložnost vidimo v močnem ekosistemu uporabnikov Oraclovih tehnologij. Še več energije bomo namenili celostnemu pristopu k našim strankam in načrtovanju pilotnih projektov za postopen prehod v oblak ter pri tem izkoristili naše razvojne centre za oblak po svetu. Ključna bo tudi gradnja močnega partnerskega ekosistema, katerega poslovne rešitve bomo lahko skupaj z našimi strankami predstavljali regijsko. Kot majhna država v velikem Oraclovem svetu namreč ne moremo igrati igre velikih številk. Lahko pa se pozicioniramo z inovativnimi tehnološkimi rešitvami, ki so zanimive tudi zunaj naših meja. In ni jih malo.«

Haris Pinjo, direktor podjetja Cisco Slovenija: »Lani, ko smo praznovali 30 let svetovnega spleta, je podjetje Cisco – prek njegovih naprav poteka več kot 80 odstotkov svetovnega internetnega prometa – napovedalo internet prihodnosti. Najnovejša platforma, ki bo omogočila napredne inovacije, temelji na optiki, siliciju in programski opremi. To je podlaga za razvoj digitalnih izkušenj, umetne inteligence in interneta stvari. S tem želimo našim uporabnikom olajšati digitalno preobrazbo in razvoj. Pričakujemo, da bodo podjetja v Sloveniji prepoznala inovativnost in zmožnosti naših rešitev, ki vključujejo napredno poslovno analitiko ob integrirani kibernetski varnosti kot imperativu sodobnega poslovanja.«

Iztok Klančnik, generalni direktor Selectiuma Adriatics (HPE): »Selectium Adriatics kot lokalni predstavnik družbe Hewlett Packard Enterprise v Sloveniji nadaljuje uspešno poslovanje s ponudbo gradnikov za postavitev in upravljanje podatkovnih centrov ter konvergenčnih sistemskih rešitev in z ustvarjanjem sinergij z vodilnimi svetovnimi razvijalci rešitev. Letos načrtujemo nadaljnje dobro poslovanje na področju namenskih strežniških sistemov (SAP Hana, HPE Synergy, HPE SimpliVity), še večji razvoj učinkovitih rešitev omrežnih jedrnih in brezžičnih sistemov ter nadgradnjo diskovnih podsistemov z novo linijo produktov HPE Primera. Našim uporabnikom bomo tudi v prihodnje zagotavljali visokokakovostno uporabniško izkušnjo.«

Gregor Potočar, direktor podjetja SAP Slovenija: »Nadaljevali bomo začrtano strategijo, ki podpira inteligentno poslovanje. Podjetja se že dobro zavedajo, da uporaba naprednih tehnologij, kot so umetna inteligenca, strojno učenje in poglobljena analiza podatkov, z avtomatizacijo procesov omogoča hitrejšo in cenejšo produkcijo. Naš izziv za prihodnost pa je, kako strankam pomagati, da tehnologijo uporabijo za nove poslovne modele – torej za uvajanje inovacij, ki omogočajo ustvarjanje dodane vrednosti na dolgi rok. Na tem področju bomo v okviru partnerskega ekosistema še intenzivneje sodelovali, izobraževali, stabilno rasli in se razvijali.«

Tomaž Seljak, predsednik uprave Telekoma Slovenije: »Tehnološki razvoj prinaša številne priložnosti, ki jih v Telekomu Slovenije izkoriščamo predvsem za oblikovanje rešitev, ki našim uporabnikom poenostavljajo življenje. Tudi letos bomo razvijali celostne storitve za pametno življenje, ki bodo temeljile na preprosti uporabniški izkušnji in vrhunskem omrežju. Z načrtnim vlaganjem v zanesljivo, varno in kakovostno omrežje bomo ohranjali svoj položaj vodilnega ponudnika v segmentu najnaprednejših tehnologij in omrežij naslednjih generacij ter komunikacijskih, varnostnih, informacijskih in multimedijskih storitev. Pričakujemo, da bo leto 2020 v tem pogledu dinamično in da bomo naredili naslednji korak na širokem področju digitalizacije.«

Adrian Ježina, predsednik poslovodstva družbe Telemach: »Na Slovenijo močno vplivata tehnološki razvoj in četrta industrijska revolucija. Uporabnikom prinašamo digitalizacijo – vodoravno skozi vrsto rezidenčnih uporabnikov in navpično v poslovnih ekosistemih. Nadaljevali bomo vlaganja v vse segmente celostne infrastrukture, od najnaprednejših podatkovnih centrov, prek najboljšega mobilnega omrežja LTE 4G+, pripravljenega tudi na tehnologijo 5G, do največje fiksne infrastrukture, ki izpolnjuje vse parametre za prihodnost. Posebno pozornost bomo namenjali zaposlenim, da bodo lahko zagotavljali brezhibne storitve nove dobe. Povezava naložb v infrastrukturo in v zaposlene je pot do najboljše uporabniške izkušnje.«

Dejan Turk, predsednik uprave družb A1 Slovenija in Vip mobile: »Pomembno vlogo ima digitalizacija. Lahko govorimo o vpeljavi digitalnega načina razmišljanja in dela ali pa o digitalizaciji ponudbe in procesov. Pripraviti moramo okolje, ki bo dobra podlaga za naše delovanje v prihodnjih letih. Prihaja namreč tehnologija 5G, ki bo vpeljala nove poslovne modele, prinesla nove priložnosti in posegla v industrije, kjer o povezljivosti doslej še niso razmišljali. Hkrati pa bo končnim uporabnikom omogočala širokopasovno povezljivost na vsakem koraku, kar ima pomembno vlogo pri posredovanju vsebin. Velike spremembe pripravljamo ravno na področju televizijskih vsebin in glasbe.«

Peter Merc, direktor podjetja Fintech factory: »Pričakujemo hiter razvoj novih plačilnih storitev. Veliko dogajanja pričakujemo tudi pri razvoju digitalne identitete in biometričnih rešitev v povezavi s plačilnimi sistemi. Pomembno vlogo v letu 2020 bo ob tem imela zakonodaja, tako v obliki zakonov kot tudi v obliki tako imenovane mehke zakonodaje – odločb pristojnih regulatorjev. Načrtujemo, da bomo letos še naprej s pravnimi storitvami podpirali najbolj inovativna tehnološka podjetja, ki razvijajo rešitve v povezavi z digitalnimi plačilnimi storitvami.«

Tone Stanovnik, direktor Špice International: »Produktivnost in učinkovitost je področje, kjer Slovenci kljub izvozni uspešnosti krepko zaostajamo za povprečjem Evrope. Celotna Evropa pa krepko zaostaja za Ameriko in Azijo. Špicine informacijske rešitve bodo zato usmerjene v optimalno porabo časa in prostora, predvsem na področju industrije 4.0 in logistike. Naša neomajna usmerjenost v oblak, mobilnost in IoT nam zagotavlja odličen startni položaj za leto 2020, saj smo se prebili na Gartnerjevo lestvico najboljših 20 ponudnikov za upravljanje delovne sile. Z nedavnim odprtjem Špice Global v ZDA pa smo ravnokar vstopili tudi v ugleden Microsoftov partnerski program IPCoSell. Tako je našim kupcem po vsem svetu zdaj omogočen vstop v naročniško razmerje tudi prek Microsoftove infrastrukture Azure MarketPlace

Dušan Rus, direktor podjetja KOPA: »S svojimi programskimi rešitvami že več kot 40 let uspešno pomagamo podjetjem pri optimizaciji in digitalizaciji procesov. Specializirani smo za področja, kjer povezujemo poslovno (ERP, DMS, CRM) in proizvodno informatiko (MES, EAM-CMMS), upoštevamo ljudi kot glavni vir za uspeh (HRM) ter zagotavljamo potrebno sistemsko integracijo. Tako bomo letos naprej sledili viziji, da podjetjem ponujamo celostne IT-rešitve. Te temeljijo na zavedanju, da je za uspeh pomembna širša slika – povezanost človeka, strojev, komunikacije, podatkov in odločanja na podlagi pravih informacij. Koncept industrija 4.0 je vgrajen v naše rešitve, spogledujemo pa se že s prihajajočo industrijo 5.0.«

Iztok Renčelj, direktor področja prodaje in razvoja informacijskih storitev na Pošti Slovenije: »Načrtujemo okrepitev dejavnosti na področju digitalnih storitev, in to pravzaprav v vseh segmentih – od storitev podatkovnega centra do brezpapirnega poslovanja. V sodelovanju z Microsoftom bomo, na primer, vzpostavili lokalni oblak Azure, s HPE sodelujemo pri vzpostavitvi raziskovalnega oblaka Pošte Slovenije, razvijamo celostne storitve varnostnega nadzornega centra za informacijske sisteme (SOC) in druge projekte. V segmentu brezpapirnega poslovanja bomo ponudili nove rešitve in storitve za organizacije vseh velikosti. Načrt Pošte Slovenije za leto 2020 je, da se utrdi med vodilnimi ponudniki digitalnih storitev za gospodarstvo in javni sektor, vključno z visokotehnološkimi startupi ter javnimi in zasebnimi raziskovalnimi ustanovami.«

Pavle Jazbec, izvršni direktor Actuala IT: »Skupina Actual ima za leto 2020 zelo ambiciozne načrte, saj želimo upravičiti delovanje družb Actual IT, Itelis, Unistar in Astec pod eno streho. S ponudbo IT 360 ustvarjamo dodano vrednost za stranke, partnerje in sodelavce. Letos bo še bolj očiten poudarek na digitalizaciji poslovanja podjetij, ki jim pomagamo dosegati boljšo uporabniško izkušnjo strank in zaposlenih, tudi s pomočjo najsodobnejših tehnologij, kot je na primer umetna inteligenca. Lasten poudarek bo na nadaljnji širitvi ključnih kompetenc skupine, kot so kibernetska varnost, proizvodna okolja, rešitve s področja energetike, mobilnosti, zdravstva in pomorstva, in sicer na vseh trgih, kjer deluje skupina DBA

Grega Bernard, glavni izvršni direktor MARG inženiringa: »Za leto 2019 smo si zastavili ambiciozne načrte, te pa smo nato celo presegli. Na poti do digitalizacije poslovanja smo lani pomagali 30 novim podjetjem in organizacijam, letos pa nameravamo to številko podvojiti. Čeprav se je leto šele dobro začelo, imamo že zdaj precej novih in konkretnih priložnosti, zaradi česar smo se na več področjih tudi kadrovsko okrepili. Nadaljevali bomo našo strategijo širitve poslovanja v nove tržne segmente v Sloveniji in tudi tujini, kjer smo lani uspešno končali nekaj velikih referenčnih projektov. Tehnološko gledano smo pripravili nekaj zanimivih novih rešitev z uporabo umetne inteligence in strojnega učenja, ki bodo našim obstoječim in prihodnjim naročnikom še dodatno optimizirale digitalizacijo poslovanja.«

Jurij Cvikl, direktor podjetja Marcelino: »Letos načrtujemo več implementacij zasebnih oblakov evropskega porekla na strežnikih Linux, večji poudarek na preventivnem testiranju produktov s standardi kibernetske varnosti in projektih digitalne transformacije. Globalno pričakujemo večje število uporabnih orodij s področja umetne inteligence in blockchaina, ki jih bomo lahko implementirali v spletne trgovine za končne kupce ali v medpodjetniško poslovanje, kar bo povečevalo kompleksnost in obremenitve infrastrukture. Ta orodja bodo omogočila, da se bodo IoT-podatki in informacije zlivali nazaj v sisteme naročnikov v realnem času, kar bo spremenilo izkušnje uporabnikov in dojemanje ter uporabo digitalnih ekosistemov, ki bodo gorivo za inovacije v podjetjih.«

Andrej Boštjančič, direktor Softneta: »Pričakujemo nadaljnjo konsolidacijo telekomunikacijske panoge tako v Sloveniji kot v svetu. Zagotovo bo pa dodaten izziv prihajajoča recesija, ki bo po našem mnenju globlja, kot je splošno mnenje, saj bo tokrat epicenter v Aziji. Prav gotovo te umetno nizke obrestne mere ne bodo zdržale, prej ali slej bo prišlo ali do inflacije ali pa do nezaupanja v papirni denar in na tak ali drugačen način dvig realnih obrestnih mer v pozitivno območje, kar trenutno ni primer. Seveda pa je recesija tudi odlična poslovna priložnost za tiste, ki so pripravljeni in imajo malo ali nič dolgov, optimizirano poslovanje in so se pripravljeni odzvati na spremembe na trgu.«

Marko Valjavec, glavni izvršni direktor Halcoma: »Pričakovanja uporabnikov bančnih storitev bodo tudi letos visoka. Pričakujejo, da jim bodo banke ponudile celostno uporabniško izkušnjo, ki bo enaka ne glede na napravo, prek katere bodo dostopali do bančnih storitev. Banke nadalje vlagajo v digitalizacijo procesov in poti do strank. Na podlagi zahtev trga smo skupaj z bankami v skladu s sodobnimi trendi razvili novo multibančno rešitev, ki bo uporabnikom omogočala dostop do računov različnih bank ter jim zagotovila tudi tako imenovano vsekanalno izkušnjo. Za banke je to priložnost, da ohranijo kakovosten in neposreden odnos s potencialnimi in obstoječimi strankami – tako na spletu kot osebno – ter da se vključijo v interakcijo, ki spodbuja zvestobo in zagotavlja izjemne izkušnje.«

Boštjan Kavčnik, direktor podjetja Konica Minolta Slovenija: »Konica Minolta Slovenija se je v IT-svetu v Sloveniji dodobra uveljavila. Po zaslugi našega znanja in novosti na trgu, kot je WorkPlace Hub (WPH), nas stranke prepoznavajo kot partnerja za vse IT-storitve v podjetju. Letos bomo nadaljevali začrtane aktivnosti srednjeročnega načrta, prek katerih želimo v IT-segmentu doseči vodilno mesto. Naš edinstveni položaj nam omogoča, da ima naša stranka en kontakt za ves interni IT. Na vsebinskem delu poleg obstoječih pospešeno razvijamo rešitve za robotsko avtomatizacijo procesov (RPA), ki strankam znatno poenostavijo in olajšajo mnogotere ponavljajoče se delovne procese.«

Klemen Brenk, vodja prodaje za Slovenijo v SAS Institute: »Pričakujemo prve rezultate prenovljenega pristopa v prodaji, ki se bodo pokazali tudi v večjih prodajnih številkah. V svetu pa mrzel tuš pri uvajanju umetne inteligence. V ta namen je SAS ponudil tehnologijo Edge. Gre za podporo v zadnjem koraku uvajanja umetne inteligence v konkretne rešitve. V Sloveniji se bo letos zgodil pomemben korak v razvoju poslovne integritete, kjer umetna inteligenca lahko pomaga preprečiti goljufije, finančni kriminal in pranje denarja. Tu imamo bogate izkušnje in znanje. Še naprej pa bomo trdno vpeti v finančno industrijo, predvsem na področju upravljanja tveganj.«

Peter Kosin, direktor podjetja Inea: »Izjemno leto je za nami – okrepili smo svoj položaj v avtomobilski industriji, sodelujemo s kar nekaj podjetji iz stoterice največjih globalnih dobaviteljev, presegli smo načrte za 50 odstotkov in praktično že zapolnili svoje zmogljivosti za leto 2020. Pri naših rešitvah sledimo smernicam industrije 5.0, tako pomagamo optimizirati čas in situacijske odzive človeških virov ter omogočamo več prostora za doseganje bolj ustvarjalne dodane vrednosti. Letos bo največji poudarek na naši trajnostni energetski rešitvi z vgrajeno inteligentno platformo, za katero smo bili nagrajeni z nazivom globalni inovator ter povabljeni, da jo predstavimo na svetovni razstavi Expo 2020 v Dubaju.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
ikt
OGLAS
FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
IKT
Kakšno leto 2021 napovedujejo direktorji slovenskih IT-podjetij
IKT
IKTEsad Jakupović Kakšno leto 2021 napovedujejo direktorji slovenskih IT-podjetij

O letošnjih načrtih smo povprašali direktorje podjetij s področja informacijskih tehnologij

FINANCE
IKT
(Anketa) Kaj se bo letos dogajalo na področju kibernetske varnosti
IKT
IKTRedakcija IKT (Anketa) Kaj se bo letos dogajalo na področju kibernetske varnosti

Pet sogovornikov smo vprašali, kateri bodo največji izzivi, katere vrste napadov bodo v vzponu in v kakšne rešitve za kibernetsko varnost bodo podjetja najbolj vlagala

FINANCE
IKT
Kobalos – nova prefinjena koda, ki napada superračunalnike
IKT
KIBERNETSKA VARNOST
IKTEsad Jakupović Kobalos – nova prefinjena koda, ki napada superračunalnike 1

Raziskovalci podjetja ESET in organizacije CERN so pred kratkim odkrili zlonamerni program Kobalos, ki napada superračunalnike in povzroča škodo predvsem znanstvenim raziskovalnim omrežjem

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Manager
Na muhi hekerjev: bolnišnice, energetika, razvijalci cepiv, banke … 
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik Na muhi hekerjev: bolnišnice, energetika, razvijalci cepiv, banke …  6

V pandemiji se ni le močno povečalo število kibernetskih napadov, temveč je prišlo do pomembnega premika tarč s posameznikov in malih podjetij k večjim korporacijam, vladam in kritični infrastrukturi.

FINANCE
IKT
Kako pomemben dejavnik produktivnosti in gospodarske rasti je digitalizacija
IKT
DIGITALIZACIJA
IKTVlado Kadunec Kako pomemben dejavnik produktivnosti in gospodarske rasti je digitalizacija 8

V Sloveniji zaostajamo – podjetja, ki v prihodnjih letih prehoda v digitalizacijo ne bodo vzela resno, ne bodo konkurenčna

FINANCE
IKT
Plaz prodaj slovenskih IT-podjetij
IKT
IKTJurij Šimac Plaz prodaj slovenskih IT-podjetij

Katera slovenska IT-podjetja so v zadnjem letu dni dobila nove lastnike?

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B