Na drugem evropskem forumu umetne intelegence (UI) v Berlinu, ki je pod pokroviteljstvom predstavništva Evropske komisije, potekal včeraj, so združenja za UI iz Francije, Avstrije, Hrvaške, Nemčije, Bolgarije in Slovenije sprejela skupni dokument s priporočili za razvoj pravnega okvira za UI v Evropski uniji.
Dokument v sedmih točkah govori o tem, da mora evropski regulativni okvir za umetno inteligenco omogočiti varno, stabilno in konkurenčno okolje za raziskave in razvoj aplikacij UI.
Digitalna suverenost je pomembna za EU
Dokument poudarja, da je UI ena ključnih tehnologij, ki bodo spodbujale inovacije in gospodarsko rast v Evropi. V globaliziranem gospodarstvu mora Evropa prevzeti vodilno vlogo pri raziskovanju umetne inteligence in razvoju njenih aplikacij.
Tehnologija umetne inteligence naj se uporablja v skladu z evropsko zakonodajo, vrednotami in demokratičnim razumevanjem, vendar pa mora biti zakonodaja dovolj prilagodljiva, da sledi hitremu razvoju UI.
Priporočilo navaja tudi, da je treba pregledati in primerno, glede na tehnološki napredek, posodobiti obstoječe predpise, ki veljajo za avtomobilsko industrijo, zdravstvo, letalstvo in promet.
Človek še vedno ostaja merilo kakovosti
Kakovost, etične posledice in ureditev aplikacije za umetno inteligenco je treba upoštevati v okviru njihovega posebnega primera uporabe, saj je UI vedno del celovitega tehničnega sistema in/ali programske aplikacije in se lahko uporablja v najrazličnejših primerih v vseh panogah. Natančnost človekovega delovanja je treba uporabiti kot merilo za oceno kakovosti sistema umetne inteligence.
Priporočena je uporaba peskovnikov z umetno inteligenco. Peskovnik UI je virtualno okolje, ki si ga vsako podjetje, raziskovalec ali inovator nastavi na podlagi jasnih smernic s ciljem omogočiti ustvarjalnost in fleksibilnost. V peskovniku je potencialna škoda, ki jo povzročijo nepreverjeni algoritmi umetne inteligence, omejena.
Po sprejetju regulativnega okvira bodo podjetja potrebovala jasne smernice za sprejemanje novih predpisov.
Korak naprej pri združevanju pogledov
Mitja Trampuž, predsednik slovenske iniciative AI4SI, ki vključuje predstavnike gospodarstva, državne uprave in predstavnike razvojno raziskovalnih organizacij na področju umetne inteligence ter druge deležnike, je povedal, da je dokument pomemben korak naprej pri združevanju pogledov na regulativni okvir. »Spodbujanje živahne politične razprave z evropsko javnostjo o tako pomembnih temah, ki bodo določile našo prihodnost, je tudi eden od ciljev slovenskega predsedovanja Svetu EU v drugi polovici prihodnjega leta,« je dejal predsednik AI4SI, ki deluje kot nacionalna pobuda, ki podpira izvajanje in raziskave umetne inteligence v Sloveniji. Je povezovalni člen med ponudniki rešitev s področja umetne inteligence in podjetji, ki želijo umetno inteligenco uporabljati v pri svojem delovanju.
Slovenija kot vroča točka za UI
Forum je nagovoril tudi slovenski minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki je evropske kolege seznanil, da Slovenija uporablja in razvija umetno inteligenco pretežno v raziskovalni skupnosti že od zgodnjih sedemdesetih let prejšnjega stoletja dalje. »V zadnjem času je tudi Slovenija pritegnila nekaj svetovne pozornosti z ustanovitvijo Mednarodnega raziskovalnega središča za umetno inteligenco, ki ga podpira Unesco. V teku je tudi razvoj nacionalne strategije umetne inteligence za Slovenijo, ki jo pripravlja delovna skupina predstavnikov različnih ministrstev, industrije raziskovalnih ustanov in vladnih služb.«
Umetna inteligenca zoper COVID-19.
Minister je še dejal, da za svetove politike in civilne družbe koristi umetne inteligence pogosto ostanejo abstraktne. »Danes na primer nestrokovnjaki težko razumejo, da imajo tehnologije in orodja umetne inteligence ključno vlogo pri vseh vidikih odziva na krizo zaradi COVID-19. Naraščajoč vpliv oziroma kar prevlada večjih tehnoloških podjetij s pametno tehnologijo oziroma robotov vpliva na mnenja na družabnih omrežjih, zato so ljudje zadržani. Zato je pomembno, da z umetno inteligenco sodelujemo kritično in konstruktivno,« je še dejal minister Koritnik in najavil, da bo drugo leto evropski forum o umetni inteligenci gostila Slovenija.