IKT
Oglasno sporočilo

Kako blockchain rešuje izzive sodobnega poslovanja

Tehnologija veriženja podatkovnih blokov se je dokazala kot edinstvena pri prenosu digitalnih vrednosti in zagotavljanju visoke stopnje zaupanja in varnosti ter si s tem utrla pot v različne industrije
Avtor
15.12.2020 12:33
Dopolnjeno: 16.12.2020 12:43
Čas branja: 3 min
Kako blockchain rešuje izzive sodobnega poslovanja
Z odgovori na vprašanja, kako tehnologija veriženja podatkovnih blokov (blockchain) podjetjem pomaga pri digitalizaciji in poenostavitvi procesov, se ukvarjajo v podjetju Netis, ki ga vodita Tomislav Mučič in Andrej Plankar.

V podjetju Netis s svojim znanjem že vrsto let domačim in tujim podjetjem svetujejo pri načrtovanju in umeščanju blockchain rešitev v poslovanje ter jim pomagajo pri njihovem razvoju. Z lastnim blockchain ogrodjem AceBlock, ki poleg komunikacijskega omrežja za varno izmenjavo podatkov vsebuje module za identifikacijo uporabnikov (AceID) in naprav (AceIoT) ter shranjevanje podatkov (AceSpace), podjetjem zagotavljajo, da je tovrsten razvoj za njih preprost, hiter in stroškovno učinkovit.

Projekti, ki stavijo na digitalizacijo

Njihovo tehnologijo že uporabljajo nekatera domača podjetja. Najbolj so ponosni na sodelovanje s priznanim ponudnikom iz sektorja energetike, ki je z njihovo pomočjo inoviral komunikacijo med deležniki pri polnjenju električnih vozil.

Prav tako se v Netisu v tem obdobju pospešeno posvečajo prijavi na projekte, ki stavijo na digitalizacijo in razvojna sredstva črpajo iz evropskih razpisov. Po tej poti so že postali tehnološki partnerji ali podizvajalci za blockchain v več ambicioznih projektih, med katerimi je tudi Turizem 4.0, ki gradi enotno platformo za ponudnike turističnih storitev v Sloveniji. Netis bo sodeloval pri razvoju rešitve za enostavno izmenjavo podatkov in avtentikacijo v spletno storitev. Takšnih sodelovanj si v prihodnje obetajo še več, zato podjetja s podobnimi načrti vabijo na posvet in k povezovanju.

Razvoj nove platforme MyNextID

S prijavo na tekmovanje eSSIF-Lab, ki je del iniciative Next Generation Internet (NGI), so pridobili tudi zagonska sredstva za razvoj novega produkta, in sicer platforme MyNextID, ki bo stičišče med ponudniki oziroma razvijalci rešitev self-sovereign identity (SSI) na eni strani in ponudniki spletnih storitev na drugi.

Kot pojasnjujejo v Netisu, nekateri blockchain še vedno povezujejo s kriptovalutami, a se je tehnologija v tem času dokazala kot edinstvena pri prenosu digitalnih vrednosti in zagotavljanju visoke stopnje zaupanja in varnosti ter si s tem utrla pot v različne industrije.

Temu botruje tudi dejstvo, da želimo vse več storitev opraviti digitalno, ponudniki e-storitev pa se pri tem soočajo z vse večjimi izzivi za zagotavljanje varnosti pri oddaljeni identifikaciji in prepoznavanju uporabnikov, pri čemer obstoječe tehnološke rešitve ne dajejo preprostega odgovora, posledično pa najbolj trpi uporabniška izkušnja.

EU veliko stavi na blockchain

Tudi zato bo digitalna krajina v prihodnjih letih doživela veliko sprememb in težko pričakovani pospešek e-poslovanja. EU na tem področju veliko stavi na blockchain. Pod okriljem projekta EBSI (European Blockchain Services Infrastructure) vzpostavlja standarde in parametre za tehnološko infrastrukturo, ki bo entitetam (uporabnikom in podjetjem) omogočila varne, zasebne in hitre čezmejne transakcije prek spleta. Projekt združuje več kot 30 držav, med njimi tudi Slovenijo, v njem pa strokovnjaki iz podjetja Netis delujejo kot člani tehnične ekipe, ki je odgovorna za arhitekturo in gradnike novonastajajoče infrastrukture.

E-identiteta za poenostavitev spletnih postopkov

Prav tako so Netisovi strokovnjaki vključeni v delovno skupino eSSIF (EU Self-Sovereign Identity Infrastructure), ki se ukvarja z e-identiteto. Ta bo služila kot ekvivalent fizični in bo omogočila poenostavitev spletnih postopkov pri preverjanju uporabnikov. Cilj delovne skupine je vzpostavitev infrastrukture, ki bo evropskim državljanom omogočila, da na spletu z unikatne vstopne točke varno vstopajo v več različnih javnih in zasebnih storitev.

Pri tem pa proces identifikacije opravijo zgolj enkrat in za to pridobijo preverjeno elektronsko identiteto, ki jo nato lahko uporabijo tudi pri drugem spletnem ponudniku. Tako vzpostavljen sistem digitalnih identitet bo omogočil, da na spletu vzpostavljamo samostojne, a povezane ekosisteme in s tem obvladamo naraščajočo kompleksnost ter hkrati zadostimo različnim potrebam in pričakovanjem končnih uporabnikov.

Visoko izobraženi in uveljavljeni strokovnjaki

V Netisu so tako prepričani, da se bo povpraševanje po rešitvah, ki delujejo s pomočjo tehnologije blockchain, v prihodnjih letih izjemno povečalo. Zato veliko vlagajo v izobraževanje in komunikacijo s poslovno javnostjo ter lastno strokovnost, ki jo gradijo z visoko izobraženimi in uveljavljenimi strokovnjaki za blockchain.

So tudi ustanovni člani organizacije Blockchain Alliance Europe, ki povezuje, zastopa in promovira gospodarske subjekte, ki delujejo na področju kriptovalut in blockchaina, ter člani organizacij Blockchain Think Tank Slovenija, Infrachain in Enterprise Ethereum Alliance.


Vsebino omogoča podjetje Netis, d. o. o.