IKT

Kakšno leto 2021 napovedujejo direktorji slovenskih IT-podjetij

O letošnjih načrtih smo povprašali direktorje podjetij s področja informacijskih tehnologij

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

21.01.2021 21:30
Čas branja: 20 min

Miha Žerko, predsednik uprave podjetja SRC: »Načrtujemo zmerno rast na tako rekoč vseh trgih, ki jih pokrivamo, še posebej na področju zdravstva. Spremenjen način dela je pospešil mnoge projekte digitalizacije, zato imamo v teku ogromno tovrstnih projektov. To obdobje bomo izkoristili tudi za večje naložbe v razvoj nove generacije digitalnih storitev, ki bodo našim strankam v finančni industriji, javni upravi, telekomunikacijah in zdravstvu omogočile varno, hitro ter prijazno mobilno in spletno interakcijo s svojimi strankami. Največje tveganje, ki ga vidimo in za katero upamo, da se ne zgodi, je večji upad splošne gospodarske aktivnosti.«

Primož Kučič, direktor Avtente: »Letos se bo stopnjevala potreba po digitalizaciji na vseh ravneh poslovanja, pri tem pa bodo odločilne vrhunska, zanesljiva in varna tehnologija na eni ter rešitve, ki za večjo konkurenčnost poenostavljajo poslovanje, na drugi strani. Opazna je rast povpraševanja po dokumentnem sistemu, ki omogoča brezpapirno poslovanje, hkrati pa se podjetja pripravljajo na najnovejši sistem SAP S/4HANA, ki omogoča uporabo naprednih tehnologij umetne inteligence, strojnega učenja in avtomatizacije procesov. S 1. aprilom je načrtovana pripojitev Avtente k Telekomu Slovenije, kjer bomo s prednostmi, ki jih prinašajo statusi zlatega partnerja (SAP Gold Partner in Marg Gold Partner), tudi v prihodnje skrbeli za razvoj ter zagotavljali hitre, fleksibilne in cenovno dostopne rešitve SAP.«

Klod Kolaro, generalni direktor Comtrada CDS by Endava: »Comtrade CDS, združen z angleškim podjetjem Endava, ki zaposluje že sedem tisoč strokovnjakov, letos načrtuje povečanje števila zaposlenih, občutno rast prihodkov in širitev poslovanja na svetovnem trgu. Usmerili se bomo predvsem v panoge, kot so telekomunikacije, finančne institucije, zavarovalništvo, mobilnost, logistika in zdravstvo. Eden glavnih ciljev je, da cenjeno slovensko znanje, izkušnje in tehnološke veščine akumuliramo na trge v 18 državah, kjer posluje Endava, ter se še osredotočamo na zagotavljanje najvišje ravni digitalnih rešitev, storitev ter podpore slovenskim strankam in strankam v regiji. Pričakujemo izboljšanje poslovanja obeh podjetij.«

Aleš Leskošek, izvršni direktor Comtrada System Integration: »Nakupne navade pri vlaganju v IT-rešitve se spreminjajo. Organizacije zavračajo projekte v lastnem podatkovnem centru, kjer je razvoj projekta za trg dolg in zahteven. Uveljavlja se nakup storitev v oblaku, ko organizacija najnaprednejše storitve na trgu hitro združi v končni produkt. Letos bosta digitalizacija in hiter pristop do končne stranke še bolj pomembna. V Comtradu smo se temu prilagodili in prihodnost vidimo v integraciji naprednih storitev v oblaku skupaj z lokalno podporo. Okrepiti želimo našo navzočnost v jadranski regiji in biti vodilno podjetje za integracijo oblačnih tehnologij na področju podatkovnih centrov, avtomatizacije procesov, analitike in umetne inteligence.«

Beno Ceglar, generalni direktor podjetja NIL: »Kljub pričakovani zmanjšani dinamiki na trgih oziroma manjšim vlaganjem v IKT vstopamo v leto 2021 zelo optimistično. Informacijska tehnologija namreč močno pridobiva veljavo, podjetja se zavedajo potrebnih vlaganj v digitalne zmožnosti. Prav ta splošna digitalizacija pa prinaša še večja varnostna tveganja, zato poseben poudarek namenjamo razvoju in zagotavljanju naprednih, učinkovitih varnostnih rešitev in storitev za podjetja. Visokokakovostne storitve IKT ponujamo tudi v tujini. Predvsem na zahodno- in severnoevropskih trgih, kjer delujemo prek naših sestrskih podjetij v skupini Conscia, pričakujemo še večje zanimanje za naše storitve.«

Rajko Novak, direktor Smart Coma: »Postavili smo si ambiciozne cilje, na podlagi katerih bomo nadaljevali rast in razvoj novih rešitev in storitev na področju kibernetske varnosti in naprednih omrežij. Pospešen razvoj novih tehnologij, kot so 5G, IoT, virtualizacija, razvoj oblačnih tehnologij ter dodatno povečanje števila in raznovrstnosti aplikacij, povečuje kompleksnost poslovnih okolij in od organizacij zahteva nadaljnjo digitalno in varnostno preobrazbo poslovanja oziroma razvoj novih poslovnih modelov in rešitev. Med drugim načrtujemo inovativne rešitve in storitve na področju upravljanja storitev, prilagojenih potrebam naših kupcev, kot so storitve nadzorno-operativnega centra za neprekinjeno spremljanje in kontrolo informacijskih in omrežnih sistemov.«

Sašo Berger, predsednik uprave S & T Slovenija: »Leto 2020 nas je naučilo, da so lahko napovedi v času epidemije zelo nezanesljive. Sodeč po trendih, ki jih za leto 2021 napovedujejo analitične hiše, bodo zmagovali ponudniki, ki zagotavljajo nemoteno in varno poslovanje neodvisno od lokacije uporabnika storitev ter uporabnikom in administratorjem olajšajo delo s pomočjo umetne inteligence, napovedne analitike in strojnega učenja. V S & T Slovenija bomo strankam še naprej zagotavljali napredne rešitve, ki krepijo njihovo informacijsko odpornost. To pomeni ponujanje celovite podpore pri vpeljavi in vzdrževanju robustnih informacijskih sistemov za nemoteno poslovanje, svetovanje in vpeljava kompleksnih poslovnih rešitev, zagotavljanje informacijske varnosti znotraj močno razširjenega perimetra ter spodbudo k razvoju in modernizaciji IT za zagotavljanje hitre odzivnosti in prilagodljivosti spreminjajočim razmeram.«

Pavel Jazbec, glavni izvršni direktor skupine Actual I.T.: »V prejšnjih mesecih smo dokazali, da smo že dodobra 'digitalno podjetje', saj smo uresničili scenarij neprekinjenega poslovanja kjerkoli in kadarkoli. Ne le, da smo dosegli načrt 40 milijonov evrov letnih prihodkov, kljub krizi nismo nižali plač, nasprotno, zaposlovali smo in v novo leto vstopamo z desetino več zaposlenih. Dokazujemo, da nismo zaman vodilni sistemski integrator v Sloveniji, saj skrbimo za optimizacijo procesov in pospešeno digitalizacijo poslovanja številnih strank. Ta se bo nadaljevala tudi letos, saj pričakujemo nadaljevanje dela pri mednarodno prebojnih projektih, iskanje dodatnih sinergij, pri čemer pa bodo temelji ostali doma – največ poudarka bomo še vedno namenjali domačim strankam in njihovim projektom ter širitvi podatkovnih centrov PRO.Cloud.«

Marko Milotič, direktor Unistarja LC: »Lani smo kljub pandemiji dosegli postavljene cilje, kar nas navdaja z optimizmom. Tudi letos bosta interno v ospredju optimizacija in nadaljevanje digitalizacije poslovanja, seveda pa tudi gradnja partnerskih odnosov s strankami in negovanje strateških partnerstev s principali. Velik poudarek bomo namenjali zadovoljstvu zaposlenih, saj je v teh časih zelo pomemben vsak posameznik. Stranke bodo še vedno v središču vseh naših aktivnosti, med njimi bo v ospredju ponujanje gostovanja v naših dveh popolnoma prenovljenih podatkovnih centrih v Kopru in Ljubljani, ki po novem delujeta v načinu active/active, saj po zaslugi spremenjenih razmer na trgu in uvajanja novih poslovnih modelov pričakujemo večje obremenitve na področju računalništva v oblaku in ponujanja zunanjega izvajanja IT-storitev.«

Marjeta Povalej, direktorica MIT informatike: »Po pričakovanjih se je leto 2020 izkazalo za slabše v primerjavi z začetnimi napovedmi. Na srečo se proizvodna podjetja, za katera razvijamo programske rešitve, vračajo v dobro kondicijo in v drugi polovici leta 2021 pričakujemo, da se bodo še odločneje usmerila k industriji 4.0. Opažamo, da se na podlagi zadnjih izkušenj podjetja še bolj zavedajo pomena pametne tehnologije pri večanju produktivnosti proizvodnje. Leto 2021 pa bo za nas prelomno tudi v okviru skupine SAOP, kjer sodelujemo pri razvoju novega sistema ERP. Z združitvijo moči želimo svojim naročnikom zagotavljati še boljšo uporabniško izkušnjo, zanesljivost in ne nazadnje tudi dolgoročno varnost.«

Petra Šinigoj, direktorica skupine SAOP: »Prejšnje leto je bilo pri nas v znamenju nakupa in usklajevanja sinergij z uglednima slovenskima programskima hišama – MIT informatika in Opal informatika. V leto 2021 torej vstopamo kot največji razvijalec lastnih ERP-sistemov z močno okrepljeno zasedbo 200 strokovnjakov in z združenim poslanstvom poenostavljati poslovanje naših uporabnikov. Največji mejnik skupine SAOP je vsekakor gradnja skupnega ERP-sistema nove generacije, kjer sočasno s pridobljenimi izkušnjami že bogatimo tudi vse zdajšnje rešitve.«

Dušan Rus, direktor podjetja KOPA: »Lani se je še posebej pokazala pomembnost digitalizacije in IKT na vseh področjih, zato letos pričakujemo dodatno rast povpraševanja po kompleksnejših programskih sistemih. Nadaljujemo zagotavljanje celostnih IT-rešitev za industrijo 4.0 in varnosti podatkov. Zavedamo se, da je učinkovitost programov odločilna, zato bomo dodatno vlagali v izboljšanje rešitev za optimizacijo proizvodnih procesov in upravljanja kadrov ter skrbeli za kakovost uporabniške izkušnje.«

Simona Kogovšek, direktorica Mikrocopa: »Predvidevam, da se bo val varčevanja nadaljeval tudi letos, vendar možnosti za Mikrocop in naš partnerski kanal ostajajo zelo ugodne. Ne nazadnje je digitalizacija postala nuja. Prejšnje leto nas je naučilo, da varčevanja ne smemo razumeti neposredno kot zaviranje inovacij. Obstajajo trendi, ki trajajo več let, za njihovo izvajanje pa je preprosto potreben čas. Tako je tudi z digitalno platformo InDoc EDGE, ki jo ponujamo kot programsko opremo v oblaku (SaaS). Prepričani smo, da bo SaaS tudi na tako občutljivih področjih informatike, kot sta upravljanje dokumentov in poslovnih procesov ter varna dolgoročna hramba, v prihodnjih dveh letih postal glavni operativni model. Zato letos optimistično načrtujemo predstavitev novih konceptov in tehnik za inteligentno reševanje izzivov, povezanih z digitalizacijo.«

Boštjan Gaberc, direktor Mikrografije: »Na leto 2021 kljub epidemiji in slabšim napovedim gledamo optimistično. Lani je bilo veliko povpraševanja po dokumentnem sistemu mDocs in rešitvi za e-podpisovanje mSign, ki se je odlično izkazala v podjetjih in organizacijah, kjer zaposleni delajo od doma. Pokazali sta se tudi velika prednost in prilagodljivost trenutnim razmeram z uporabo oblačnih storitev, ki omogočajo nemoteno poslovanje in varnost podatkov ne glede na uporabljeno napravo ali lokacijo naročnikov. Letos bomo nadaljevali razvoj novih ter posodabljanje zdajšnjih rešitev in storitev. Pričakujemo uspešno in finančno stabilno poslovno leto.«

Urban Rozina, izvršni direktor Četrte poti: »Za nami je turbulentno leto 2020 in prepričan sem, da bo dinamika delovne zakonodaje pestra tudi letos. Dokazali smo, da so za odpornost podjetja v krizi odločilnega pomena visoko kompetentna ekipa sodelavcev, primerna stopnja digitalizacije podjetja in zaupanje med vsemi deležniki. Zato bomo še vlagali v znanje zaposlenih in s tem dvignili raven produktov in storitev. Opažamo, da je veliko podjetij v zadnjem času prepoznalo poslovno vrednost in potrebo po digitalizaciji kadrovskih, registracijskih in plačnih procesov na enotni platformi. Sledimo dinamičnim potrebam trga, zato smo v sklepni fazi prenove več glavnih produktov – na primer modula eNDM, ki enostavno, hitro in učinkovito digitalizira oddajo refundacijskih zahtevkov za nadomestila plač do ZZZS, aplikacij KADRIS 4M & KADRIS 4 na mobilni platformi iOS in Android ter oblačne rešitve KADRIS 4 Cloud.«

Tine Prislan, direktor Brihteje: »Kljub negotovostim v letu 2020 smo v Brihteji z dobrim koncem leta postavili trdne temelje za leto 2021. S hitrim prehodom podjetij na digitalne kanale dela so se pokazale priložnosti za temeljito preureditev IT-okolij, ki ustrezajo trenutnim razmeram. Letos pričakujemo pospešeno digitalno preobrazbo podjetij ter razmah svetovalnih storitev in rešitev na področjih varnostnih mehanizmov, upravljanja uporabniških identitet in sistemov za skupinsko delo. Predvidevamo tudi nadaljnji razcvet uvedbe kadrovskih sistemov za dvig učinkovitosti in motivacije zaposlenih. Verjamemo, da bo IT zgledno rasel, prepričani pa smo, da bomo tudi v prihodnje vsem svojim strankam zagotavljali urejeno, predvsem pa varno IT-okolje.«

Janko Štefančič, direktor Genisa: »Lani smo povečali naložbe v razvoj. Razširili smo portfelj informacijskih rešitev, predvsem na področju vodenja in organizacije, ter izboljšali in dopolnili standardne module našega procesno dokumentnega sistema. Letos bo pomembna novost že večkrat napovedana akreditacija. Gre za to, da želimo strankam poleg vrhunske procesne podpore in urejenosti poslovanja zagotoviti tudi vzpostavitev najvišje ravni zaupnosti v digitalne dokumente, kot jo lahko organizacije izkazujejo po slovenski zakonodaji. Glede na nedavne reference in trende pri povpraševanju se nam obeta znatna rast v segmentu uporabnikov poslovnih rešitev Microsoft Dynamics in SAP, in to v pravzaprav vseh dejavnostih.«

Ciril Kraševec, direktor podjetja Xenon forte: »V letu 2021 pričakujemo normalizacijo poslovanja in povečana vlaganja v IT-infrastrukturo. Zaradi pospešene digitalne preobrazbe, katere vzrok je tudi pandemija, se obseg tiskanja naših uporabnikov opazno zmanjšuje, povečuje pa se zajem analognih dokumentov. Dodatno pričakujemo rast pri kompleksnejših storitvah, kot sta obdelava dokumentov in upravljanje poslovnih procesov. Letos bomo širili naše storitve in našim strankam ponudili kompleksnejše IT-servise. Skupaj s principali načrtujemo širitev v regiji, tako pri strankah kot tudi pri partnerjih in podizvajalcih. S tehnologijo inkjet smo vstopili tudi na področje profesionalnega ali množičnega tiskanja, kar nam odpira nove možnosti na področju tiskanja.«

Petra Veber, direktorica operacij v podjetju Si splet (ESET Slovenija): »Si splet je na slovenskem trgu varnostnih rešitev znan kot ekskluzivni zastopnik za kibernetsko zaščito ESET. Zavedamo se, da se poslovni uporabniki srečujejo z novimi varnostnimi tveganji zaradi razširjanja digitalizacije, prenašanja informacijskih storitev v oblak in spremenjenih metod dela. Zato bomo v letu 2021 osredotočeni na zagotavljanje učinkovitih rešitev in storitev za organizacije. ESET je s koncem leta oblikoval nove poslovne varnostne pakete, ki vzpostavljajo celostno in prilagodljivo zaščito pred vsemi kibernetskimi grožnjami. Okrepili smo spremljevalne storitve, ki segajo od varnostnih pregledov, svetovanja in uvedbe varnostnih rešitev do lastnih izobraževalnih programov za dvig digitalnih varnostnih kompetenc zaposlenih.«

Renato Pulko, direktor podjetja SFERA IT: »Lani smo dodatno okrepili kompetence na področju kibernetske varnosti, saj se bodo podjetja še bolj zavedala potrebe po ustrezni strokovni podpori vodstvu na celotnem področju kibernetske varnosti z operativnega (infrastruktura), procesnega in pravnega vidika. Uvedba koncepta Zero trust prinaša možnosti uvedbe robustnejših in hitro prilagodljivih konceptov za poenostavljano upravljanje kibernetske varnosti. Premik k oblačnim sistemom, oddaljeno delo in veliko število povezanih naprav nenehno širijo kompleksnost komunikacijskih omrežij. Hkrati se pričakuje še povečana uporaba IoT-naprav, pametnih naprav, 5G in umetne inteligence, ki prinaša še več podatkov in s tem razširja področja za kibernetske napade.«

Tone Stanovnik, direktor Špice International: »Smo sredi viharja, ki se očitno ne bo polegel. Strankam svetujemo in pomagamo pri vzpostavitvi odpornosti in agilnosti poslovanja, ki vodita do novih priložnosti. Za brezstično gospodarstvo smo pripravili deset orodij za zmanjševanje tveganj. Nove rešitve temeljijo na mobilnih in oblačnih tehnologijah ter so kos logističnim izzivom, ki jih prinašata eksponentna rast e-poslovanja in e-trgovine, saj podjetjem vseh vrst in velikosti pomagajo pripraviti ogromno število malih naročil ter jih dostaviti do vrat kupcev. V rešitve smo vgradili preventivne ukrepe glede higiene, temperature in distance, kar je prepoznalo tudi analitsko podjetje Gartner in nas uvrstilo med najpomembnejše ponudnike rešitev upravljanja človeških virov na svetu.«

Žiga Vaupot, direktor podjetja Qubix Slovenija: »Qubix začenja poslovno leto julija, tako, da smo zdaj pravzaprav sredi poslovnega leta. To se je pričelo zelo negotovo, a vendar rahlo optimistično, potem ko je bil zaključek lanskega poslovnega leta slab. Zaradi projektov, ki smo jih pridobili v okviru skupine Qubix, imamo v tem trenutku povečane potrebe po kadrih, ki jih žal v Sloveniji ni moč dobiti. Sicer na slovenskem in regionalnih tržiščih pričakujemo večje povpraševanja po analitičnih rešitvah za podporo pri poslovnem in finančnem načrtovanju. Glavno vlogo bodo igrale naše lastne informacijske rešitve in kompetence za poslovno odločanje v oblaku. Pri tem ne gre samo za splošen trend, ampak za povsem konkretne koristi, kot sta hitrost izvedbe analitične rešitve in ugodna cena. Lahko rečem, da bo 2021 začetek pomembnih izboljšav pri delu kontrolinga in drugih oddelkov, ki se ukvarjajo s poslovnimi analizami in podporo odločanju.«

Grega Bernard, direktor družbe MARG: »Kljub izredno oteženim okoliščinam smo našim partnerjem in strankam z učinkovitimi rešitvami za digitalizacijo pomagali zagotavljati nemoteno brezpapirno delo v podjetju in učinkovito delo od doma. Leto 2020 smo tako končali z rezultati, ki so glede na razmere zelo dobri. Spremenjene razmere poslovanja so dale digitalizaciji še dodaten zagon, ki nas poganja tudi letos, zato vidimo številne priložnosti za nadaljnjo rast poslovanja. Nadaljevali bomo vlaganja v nove inovativne rešitve z uporabo umetne inteligence in strojnega učenja, načrtujemo pa tudi povečanje števila zaposlenih.«

Janez Bregar, direktor družbe ALSO Technology Ljubljana: »Delo na daljavo je v poslovanju podjetij dobilo pomembno vlogo in postalo enakopravno dosedanjemu delu v pisarni. Pričakujemo, da bosta vsaj dve tretjini dela, ki ga je mogoče opravljati na daljavo, opravljani tako. Sestanki in dogodki na daljavo so postali naš vsakdanjik in prepričani smo, da bodo večinoma obdržali ta format komunikacije. Produktno se letos v podjetju ALSO z okrepljeno ponudbo usmerjamo v programsko in strojno opremo za delo na daljavo, varnostne rešitve, rešitve za šolanje na daljavo in domačo pisarno ter rešitve interneta stvari. S poudarjeno in poenostavljeno prodajo prek spleta želimo pritegniti več partnerjev, ki jim je to prednostni način poslovanja; hkrati dodatno optimiziramo procese v podjetju s poudarkom na poenostavljanju in avtomatiziranju prodaje ter e-izmenjavo podatkov s kupci.«

Tomi Šefman, glavni izvršni direktor Halcoma: »Uporabniki bančnih storitev pričakujejo najkakovostnejše storitve, ki jim omogočajo varno, učinkovito in enostavno uporabniško izkušnjo. Hiter in preprost dostop do bančnih storitev je v teh časih odločilen, zato želimo v letu 2021 našo multibančno rešitev vključiti v vse banke in hranilnice v Sloveniji, Srbiji in BiH. Rešitev uporabnikom omogoča dostop do računov različnih bank s katerekoli naprave prek digitalnega potrdila v oblaku OneSign, za katero želimo, da postane digitalna identiteta vseh državljanov omenjenih držav. Bankam želimo ponuditi podporo pri digitalizaciji procesov in jim olajšati poti do strank, zato letos nadaljujemo razvoj naših rešitev za mala in srednja podjetja, zaradi prilagajanja razmeram na trgu pa se povezujemo tudi z drugimi ponudniki e-storitev z namenom optimizacije rešitev za končne uporabnike.«

Tomislav Mučić, direktor Netisa: »V Netisu si vse bolj prizadevamo za širitev na tuje trge. Naš primarni fokus ostaja nadgradnja lastnega blockchain ogrodja Aceblock in z njim povezanih rešitev za varno identifikacijo uporabnikov ter razpršeno shranjevanje podatkov. Podjetjem si prizadevamo ponuditi preprosto, hitro in stroškovno učinkovito rešitev, ki lahko konkurira že uveljavljenim tehnologijam. Še vedno se osredotočamo tudi na panožno povezovanje in oblikovanje projektov, ki bi zaradi svoje inovativnosti sredstva za razvoj lahko črpala z evropskih razpisov. Nadaljujemo tudi razvoj nove platforme za avtentikacijo MyNextID, ki pomeni stičišče med razvijalci rešitev za varno identiteto (SSI) in ponudniki spletnih storitev. Velik del prizadevanj vlagamo tudi v naše svetovalne aktivnosti v okviru evropskega projekta EBSI, ki vzpostavlja standarde in parametre za tehnološko infrastrukturo, ki bo omogočila varne, zasebne in hitre čezmejne transakcije prek spleta. Naši strokovnjaki so vključeni tudi v EBSI delovno skupino eSSIF, ki se ukvarja z vzpostavljanjem infrastrukture za e-identiteto, ki bo evropskim državljanom omogočila, da bodo na spletu z unikatne vstopne točke varno vstopali v več različnih javnih in zasebnih storitev.«

Leon Panjtar, soustanovitelj Kalmie: »Naš cilj je doseči čim večjo prepoznavnost na slovenskem trgu, kjer želimo pridobiti 115 novih strank. Ob koncu leta 2020 smo pridobili prvo stranko iz Združenega kraljestva, kjer letos pričakujemo povečanje poslovnih aktivnosti in tudi nove stranke. V drugi polovici leta pa bomo poskušali prodreti še na trg Združenih držav Amerike. Na področju našega orodja SaleSqueze načrtujemo veliko izboljšav in novih funkcionalnosti. V orodje bomo vpeljali katalog izdelkov in cenikov, dodali bomo modul za urejanje vsebin in slik na konfiguratorju ter prenovili prodajni lijak in ga opremili z napredno analitiko. Strankam bomo omogočili prevajanje besedil znotraj orodja in oddali do uporabnika prijazen urejevalnik predlog e-poštnih sporočil.«

Vlado Gobec, direktor Pro-bit programske opreme: »Leto 2020 je bilo za nas zelo uspešno. Sprejeli smo trajnostno poslovno strategijo do leta 2026 in povečali kompetence vodij. Z novo generacijo oblačne programske opreme PRO.4 dosegamo že 50 odstotkov celotnih prihodkov. Letos so naše prednostne naloge pridobivanje novih partnerjev tako v Sloveniji kot v tujini, izboljšanje uporabniške izkušnje, dokončanje proizvodnih informacijskih sistemov na novi tehnologiji in zagon portala za globalno povezovanje izvajalcev z naročniki WorknSkill z uporabo tehnologije veriženja blokov. Veliko se bomo ukvarjali tudi z izdelavo programske opreme za upravljanje kompetenc tako znotraj podjetij kot tudi med subjekti na trgu.«

Natalija Blatnik, namestnica direktorja Alef distribucije SI: »Alef je mednarodni distributer računalniške in komunikacijske opreme vodilnih blagovnih znamk Cisco, NetApp, Nutanix in Ekinops. Naša konkurenčna prednost so izkušnje, ki jih pridobivamo tudi na tujih trgih, strokovni kader in zelo pomembna izobraževanja. Podporo imamo pri partnerjih, ki se na nas obračajo predvsem zaradi dostopnosti in strokovnosti. Tudi v prihodnje bomo skupaj z njimi iskali najboljše rešitve in produkte na področju Cisca in NetAppa. Glavni cilj je seveda poleg rasti tudi poudariti povezovanje na hiperkonvergenčni infrastrukturi, ki jo ponuja Nutanix. Svoje poslanstvo bomo še vedno dobro opravljali s partnerji, ki prepoznavajo našo zanesljivost in odgovornost, ki jo imamo kot distributer.«

Blaž Strle, glavni izvršni direktor podjetja BE-terna Adriatic: »V letu 2021 pričakujemo nadaljevanje izredno uspešnega minulega leta, ko smo dosegli desetodstotno rast prihodkov in izjemno rast dobička, ki je presegla načrtovanih deset odstotkov. Sledili bomo strategiji širitve na tuje trge s prodajo lastnih vertikalnih rešitev in prek drugih članic skupine BE-terna. Lani je skupina BE-terna prevzela svetovno partnersko mrežo Pipol, kar nam daje dodatne možnosti širitve na mednarodne trge. Rast pričakujemo tudi na področju umetne inteligence v kombinaciji s poslovnimi rešitvami, kjer smo lani uspešno končali prve projekte v regiji Adriatic in podpisali prve pogodbe v državah DACH. Nadaljevali bomo vlaganja v razvoj kadrov, predvsem si želimo v svoje vrste privabiti mlade ambiciozne zaposlene.«

Uroš Gunčar, direktor Netsa: »Tako pri rasti prihodkov kot pri vlaganju v razvoj imamo ambiciozne načrte. Lani smo v naši aplikaciji DNA razvili modul samoocene po modelu poslovne odličnosti, tako da podjetja lahko naredijo samooceno s številčno oceno po mednarodnih merilih. Ta modul bomo letos še nadgradili. Aplikacija bo omogočala tudi vrsto analiz za pripravo KPI za odločanje v samem procesu. Za ta namen bomo modul povezave nadgradili s konkretnimi uporabniškimi izkušnjami panog. Procese bomo nadgradili in povezali z novimi moduli, ki omogočajo konkretne analize, načrtujemo tudi vključitev videoklica. Gre za domače znanje, kjer ni nevarnosti za kopiranje ali snemanje podatkov. Vse te novosti bodo omogočile, da bodo presoje od daleč še bolj učinkovite. Začeli smo tudi pogovore o sodelovanju s partnerji v tujini in upamo, da bo leto 2021 že prineslo konkretne rezultate.«

Aljoša Jerman Blažič, direktor podjetja SETCCE: »Prejšnje leto je zaznamoval zanimiv digitalni mejnik. V pol leta smo skupaj dosegli digitalni napredek, za katerega bi sicer potrebovali več let. Na vlak je skočil tudi segment srednjih in malih podjetij. V takšnih okoliščinah je zelo pomembno, da poleg ustaljenega posla gledamo naprej. Poleg prodaje smo zato močno okrepili razvoj, nadgradili produktno linijo in ponudili nove storitve (v oblaku), namenjene širitvi na nove trge. Podjetja različnih velikosti že uporabljajo naš novi portal ePero®START, ki jim lajša delo v novih okoliščinah – poslovanju na daljavo. Zaradi želje po nadaljnji rasti moči usmerjamo predvsem v tujino, kjer si prizadevamo ohraniti položaj regijskega voditelja v upravljanju digitalnih transakcij.«

Rok Kastelic, direktor Ingram Micra Ljubljana: »V letu 2021 pričakujemo še večji poudarek na varnostnih rešitvah in rešitvah, ki olajšujejo delo na daljavo. V luči teh pričakovanj načrtujemo dodatne naložbe v znanje naših zaposlenih, da lahko pomagajo našim partnerjem predvsem pri novostih in kompleksnih rešitvah. Poleg lokalnega znanja vidimo veliko priložnost tudi v vključevanju in povezovanju naših regijskih tehničnih centrov, ki dodatno pripomorejo k razvijanju lokalnih kompetenc.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
IKT
(Anketa) Kaj se bo letos dogajalo na področju kibernetske varnosti
IKT
IKTRedakcija IKT (Anketa) Kaj se bo letos dogajalo na področju kibernetske varnosti

Pet sogovornikov smo vprašali, kateri bodo največji izzivi, katere vrste napadov bodo v vzponu in v kakšne rešitve za kibernetsko varnost bodo podjetja najbolj vlagala

FINANCE
IKT
Kobalos – nova prefinjena koda, ki napada superračunalnike
IKT
KIBERNETSKA VARNOST
IKTEsad Jakupović Kobalos – nova prefinjena koda, ki napada superračunalnike 1

Raziskovalci podjetja ESET in organizacije CERN so pred kratkim odkrili zlonamerni program Kobalos, ki napada superračunalnike in povzroča škodo predvsem znanstvenim raziskovalnim omrežjem

FINANCE
Manager
Na muhi hekerjev: bolnišnice, energetika, razvijalci cepiv, banke … 
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik Na muhi hekerjev: bolnišnice, energetika, razvijalci cepiv, banke …  6

V pandemiji se ni le močno povečalo število kibernetskih napadov, temveč je prišlo do pomembnega premika tarč s posameznikov in malih podjetij k večjim korporacijam, vladam in kritični infrastrukturi.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
IKT
Plaz prodaj slovenskih IT-podjetij
IKT
IKTJurij Šimac Plaz prodaj slovenskih IT-podjetij

Katera slovenska IT-podjetja so v zadnjem letu dni dobila nove lastnike?

FINANCE
IKT
Kako pomemben dejavnik produktivnosti in gospodarske rasti je digitalizacija
IKT
DIGITALIZACIJA
IKTVlado Kadunec Kako pomemben dejavnik produktivnosti in gospodarske rasti je digitalizacija 8

V Sloveniji zaostajamo – podjetja, ki v prihodnjih letih prehoda v digitalizacijo ne bodo vzela resno, ne bodo konkurenčna

FINANCE
IKT
Kaj v svet IKT prinaša tehnologija vsebnikov
IKT
KONTEJNERSKE PROGRAMSKE REŠITVE
IKTJakob Žorž Kaj v svet IKT prinaša tehnologija vsebnikov

Njen pohod spodbujajo predvsem poslovne prednosti, kot so hitrejše nameščanje aplikacij, večja agilnost in prenosljivost med računalniškimi okolji, lažje posodabljanje ter obvladovanje aplikacije v obdobju uporabe – tako rekoč vse temeljne tehnološke zahteve digitalizacije.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B