IKT

V Mariboru uradno zagnali najzmogljivejši superračunalnik v državi

Vega bo slovenskim znanstvenikom omogočil enakovredno sodelovanje tudi pri velikih mednarodnih raziskovalnih projektih

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

20.04.2021 07:00
Dopolnjeno: 20.04.2021 16:56
Čas branja: 7 min

V prostorih Instituta informacijskih znanosti (IZUM) v Mariboru je začel delovati novi superračunalnik Vega, ki ga je v sodelovanju s slovenskimi izvedenci postavila družba Atos s sedežem v Franciji. Superračunalnik, ki je ime dobil po slovenskem matematiku Juriju Vegi, je eden izmed petih centrov EuroHPC prve generacije. Z zmogljivostjo 6,8 petaflopa na sekundo se trenutno uvršča med 50 najmočnejših superračunalnikov na svetu.

Prvo letošnje četrtletje sta v Sloveniji zaznamovali dve skoraj vzporedni aktivnosti na področju superračunalništva oziroma visokozmogljivostnega računalništva (high performance computing, HPC). Na eni strani je Akademsko raziskovalno omrežje Slovenije (Arnes) razširjalo svojo superračunalniško gručo, ki je dobila 4.256 novih procesorskih jeder in 48 novih grafičnih procesorjev Nvidia. Skupna zmogljivost superračunalnika je po vzpostavitvi polne produkcije na začetku marca dosegla okrog 520 teraflopov na sekundo oziroma 520 tisoč milijard računskih operacij s plavajočo vejico na sekundo (FLOPS). Arnesov sistem je s tem postal najzmogljivejši superračunalnik v Sloveniji. A ne za dolgo.

Primat prevzema Maribor

Na drugi strani je namreč na Institutu informacijskih znanosti mednarodno podjetje Atos s sedežem v Franciji v sodelovanju z domačima podjetjema ATR.SIS iz Trzina in NTR inženiring iz Maribora postavljalo novi superračunalnik Vega z zmogljivostjo 6,8 milijona milijard izračunov na sekundo – to je 6,8 petaflopa na sekundo, kar je približno trinajstkrat več kot Arnesovih 0,52 petaflopa na sekundo. Atos je sredi marca Vego uradno predal IZUM v nadaljnje opremljanje za uradno odprtje in začetek delovanja. Arnesov sistem je tako le za kratek čas okrepil svojo dolgoletno vodilno vlogo pri nas, ki jo sedaj prevzema Vega.

Vsa dela opravili slovenski podjetji

Vega temelji na infrastrukturi Atos BullSequana XH2000. Celoten sistem je stal 17,2 milijona evrov. Približno tretjino zneska bo pokrilo Skupno podjetje za evropsko visokozmogljivostno računalništvo (EuroHPC), ostalo pa država Slovenija prek Instrumenta za povezovanje Evrope (IPE) ter programa za raziskave in inovacije Obzorje 2020.

Vse aktivnosti, povezane s postavitvijo oskrbne in sistemske infrastrukture, sta postavili podjetji ATR.SIS in NTR inženiring. Gre za namestitev podatkovnega centra, sistemov napajanja in hlajenja, vseh komponent superračunalnika, omrežnih sistemov in podpornih sistemov ter zagon infrastrukture. Obe podjetji bosta skrbeli tudi za vzdrževanje infrastrukture v celotni življenjski dobi, ki naj bi bila pet let.

Delovanje ne bo poceni

Kot pojasnjuje Branko Zebec, pomočnik direktorja IZUM, delovanje Vege ne bo poceni. Za petletno obdobje je predvidenih približno 24 milijonov evrov stroškov – 19 milijonov samo za projekt in približno milijon evrov na leto za obratovalne stroške. Tu gre predvsem za stroške električne energije, vzdrževanje in sistemsko podporo ter za razvojno-inženirsko delo.

Za ta namen so zaposlili šest novih sodelavcev, potrebe po kadrih pa bodo sčasoma še nekoliko zrasle. IZUM si želi, da bi zaposloval tudi raziskovalce in uporabnike superračunalnikov, ki so v Sloveniji v večinoma razpršeni po raziskovalnih skupinah znotraj svojih institucij.

Gonilna sila inovacij

»Nove generacije izvedencev in raziskovalcev ter širša slovenska in evropska strokovna javnost z Vego dobivajo vrhunsko tehnologijo, s katero bodo lahko kos novim izzivom v regionalnih in evropskih iniciativah,« pravi Aleš Bošnjak, direktor IZUM. »Evropski raziskovalci in uporabniki iz gospodarstva ter javnega sektorja – ne glede na to, iz katere države prihajajo – pa dobivajo gonilno silo inovacij, ki bo Evropi pomagala pri globalnem tekmovanju na strateških področjih, kot so umetna inteligenca, napredna podatkovna analitika, personalizirana medicina, bioinženirstvo in druga področja.«

Del projekta HPC RIVR

Vega je del projekta HPC RIVR (RIVR je kratica za »raziskovalno infrastrukturo vzhodne regije«), v katerega so vključeni Univerza v Mariboru, Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu in IZUM, ki je postal glavna gostiteljska lokacija za novi superračunalnik na peta ravni v Sloveniji. Cilj projekta je vzpostavitev nacionalnega superračunalniškega centra in s tem krepitev nacionalnih visokozmogljivih računskih zmogljivosti za potrebe slovenskega raziskovalno-inovacijskega in gospodarskega prostora.

Projekt financirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport v okviru operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike 2014–2020. Projekt bo občutno pripomogel k uresničitvi ciljev deklaracije za sodelovanje na področju visokozmogljivega računalništva podjetja EuroHPC. Slovenija se je s podpisom deklaracije zavezala k vzpostavljanju integrirane in dostopne visokozmogljive računalniške infrastrukture.

​Usposabljanje novih strokovnjakov

Zoran Ren, prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Mariboru in vodja projekta HPC RIVR, meni, da sta projekt HPC RIVR ter uspešna izvedba velikega in kompleksnega javnega naročila za nabavo superračunalnika Vega dokazala, da so na Univerzi v Mariboru in IZUM v sodelovanju s strokovnjaki iz drugih institucij sposobni izpeljati najzahtevnejše projekte. »Sodelovanje bo še kako potrebno tudi za učinkovito izrabo novih superračunalniških sistemov ter zagotavljanje njihovega nadaljnjega razvoja in nadgradnje zmogljivosti v prihodnje,« dodaja Ren.

Bošnjak meni, da je bil program gradnje visokozmogljivih kapacitet, znanja in sodelovanja v Sloveniji doslej zelo uspešen, saj ni le vzpostavil novih računskih gruč, temveč je tudi zagotovil usposabljanje novih strokovnjakov na področju superračunalništva.

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je s projektom HPC RIVR spodbudilo močno sodelovanje na državni ravni, v katerem je Slovensko superračunalniško omrežje SLING pod vodstvom Arnesa združilo znanje vseh skupin in institucij v Sloveniji, ki delujejo na tem področju.

Arnes ne nazadnje vodi tudi projekt vzpostavitve nacionalnih superračunalniških kompetenčnih centrov EuroCC, ki bo povečal dostopnost tehnologije v izobraževanju, znanosti in industriji. Poleg sodelovanja v evropskih pobudah, kot sta PRACE in EuroHPC, se je konzorcij SLING vključil še v konzorcij Leonardo, ki bo v okviru pobude EuroHPC zgradil superračunalnik s 30-krat večjo zmogljivostjo v italijanskem superračunalniškem centru CINECA v Bologni.

Sledilo bo še sedem sistemov v okviru EuroHPC

Slovenski sistem Vega je prvi, ki bo začel obratovati v okviru iniciative EuroHPC. Glede na vložek je zelo zmogljiv. Med drugim bo omogočal izredno hiter prenos podatkov do drugih superračunalniških centrov (500 gigabitov na sekundo) in njihovo trajno hrambo (18 petabajtov). Prinesel je tudi inovacije na področju zmogljivosti za obdelavo velepodatkov.

Tako dobro povezan superračunalnik je pravzaprav inovativen pristop, ki je v EuroHPC naletel na odličen odziv in ga bodo predvidoma uveljavljali tudi pri drugih novih sistemih. V okviru iniciative EuroHPC bo namreč Vegi sledilo še sedem drugih: štirje sistemi podobne velikosti in trije, ki se bodo približali zmogljivosti trilijona operacij (eksaflopa) na sekundo.

Med 50 največjimi na svetu

Bošnjak ocenjuje, da bi se superračunalnik Vega z zmogljivostjo 6,8 PFLOPS na lestvici najzmogljivejših superračunalnikov na svetu, ki je bila nazadnje posodobljena novembra lani, uvrstil na 39. mesto. S tem bi se na primer uvrstili pred Španijo in Rusijo, čeprav je res, da marsikatera država zaradi varnostnih ali drugih nacionalnih interesov sploh ne objavlja podatkov o zmogljivostih vseh svojih superračunalnikov, zaradi česar podatki niso natančni. Kljub temu bo Slovenija po zaslugi sistema Vega odslej kar nekaj časa na zemljevidu držav z najmočnejšimi superračunalniki na svetu.

Posodobljeno lestvico bodo objavili junija in takrat se bo nanjo uvrstila tudi Vega. Verjetno bo nižje od 39. mesta, saj velike superračunalnike gradijo tudi drugje po svetu.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zelene obveznice, varna izbira za preudarne vlagatelje

Varna in donosna naložba je zelena obveznica, ki služi tudi za financiranje prehoda na trajnostno in nizkoogljično gospodarstvo

FINANCE
Kako nam Hrvati »kradejo« startupe
Finance
Blaž Abe Kako nam Hrvati »kradejo« startupe 1

Kaj se dogaja na področju tveganega kapitala v Sloveniji

FINANCE
Manager
Kriza čipov, surovine današnjega časa
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik Kriza čipov, surovine današnjega časa 3

Povečanje prodaje elektronskih naprav med pandemijo, nenasitno kitajsko kopičenje zalog čipov in strukturne spremembe v industriji polprevodnikov so sprožili pomanjkanje polprevodnikov v kopici industrijskih sektorjev. Slovenska podjetja se na svetovno krizo odzivajo s prilagajanjem naročil, povečevanjem zalog in iskanjem drugih dobaviteljev čipov.

FINANCE
Manager
Na vrh Intela njegov prvi tehnični direktor – ga lahko reši?
Manager
ManagerGorazd Suhadolnik Na vrh Intela njegov prvi tehnični direktor – ga lahko reši? 3

Pat Gelsinger obljublja, da bo proizvajalec polprevodnikov z novimi tovarnami, v katere namerava vložiti 20 milijard dolarjev, postal glavni ponudnik proizvodnih zmogljivosti v ZDA in Evropi.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
Manager
Leto dni po izbruhu epidemije: kdo so lomilci koronakrize
Manager
ManagerNataša Koražija Leto dni po izbruhu epidemije: kdo so lomilci koronakrize 1

Po prvem valu epidemije je bilo težko oceniti, koliko škode bodo nove razmere povzročile v različnih segmentih posla, ob izteku drugega vala in leto dni po izbruhu pa je nekoliko bolj jasno, katerim podjetjem je uspelo zgraditi odpornost proti virusu.

FINANCE
Subvencije
Načrt za okrevanje: 260 milijonov evrov bi šlo za digitalni preporod javnega sektorja
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin Načrt za okrevanje: 260 milijonov evrov bi šlo za digitalni preporod javnega sektorja 9

Do 2026 bi modernizirali javno upravo, okrepili izobraževanje, digitalizirali pravosodje

FINANCE
Avto
Polo z raznimi bonbončki v slogu golfa
Avto
AvtoMatej Kačič Polo z raznimi bonbončki v slogu golfa

Po dobrih treh letih je Volkswagen na pogled rahlo osvežil pola, ki pa v povsem nemškem slogu močne spremembe prinaša pod pločevino.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B