Digitalna tehnologija in infrastruktura že imata pomembno vlogo v našem zasebnem in poslovnem okolju. Vendar pa se na nadaljnji poti v digitalizacijo še v številnih industrijskih vejah srečujemo s pomanjkanjem IT-specialistov in znanja, kako analizirati in optimizirati oziroma uporabljati informacije, ki so na voljo.
»Nobena država ali celina ne more imeti konkurenčnega gospodarstva brez vitalnega gospodarskega digitalnega ekosistema, v katerega so poleg javne uprave vključena tudi tako večja kot manjša podjetja,« je na današnji spletni konferenci GoDigital 2021 povedala Cecilia Bonefeld-Dahl, generalna direktorica Digital Europe, vodilnega združenja industrije digitalne tehnologije, ki zastopa več kot 40 tisoč digitalnih podjetij v Evropi.
Digitalna preobrazba oziroma spodobnosti bodo po njenih besedah pomagale k rasti gospodarstva, zato pa je treba več vlagati v digitalizacijo na sistemski ravni. »Najprej je treba vzpostaviti široko digitalno infrastrukturo, da v EU ne bo nepokritih območij, kjer se ljudje prek sodobnih komunikacijskih sredstev ne bi mogli povezovati, izobraževati in delati od doma, za kar se je v preteklih dveh letih med pandemijo pokazala velika potreba.«
Bonefeld-Dahlova poudarja, da je za uspešen prehod v digitalno dobo ključno sodelovanje med državo in gospodarstvom. Država mora vzpostaviti infrastrukturo. Velik del evropskega denarja bo sicer šel za naložbe v javno upravo, vendar se pri tem poleg vlaganja v velike gospodarske organizacije ne sme pozabiti na zasebna mala in srednja inovativna podjetja, saj morajo imeti za uspešno poslovanje vsi enake možnosti za hiter dostop do informacij in podatkov.
»Žal so v Evropi še vedno velike razlike med državami. Manj digitalno razvite se morajo pri izmenjavi informacij povezati z bolj razvitimi, mora se vzpostaviti sodelovanje, izmenjava podatkov in izkušenj,« je dejala Bonefeld-Dahlova in poudarila, da z digitalizacijo lažje rešujemo tudi skupne izzive, kot je bila na primer med epidemijo vzpostavitev evropskega covidnega potnega lista.
»Izziv je vzpostavitev vseevropske digitalne povezanosti poslovnega okolja, digitalizacija mora postati skupni vseevropski projekt. Države morajo tesno sodelovati na tehnološkem področju oziroma pri gradnji tega sistema, ki naj bi dobil globalni vpliv,« je dejala. Na prvo mesto trenutnih prioritet je treba po njenem postaviti digitalno izobraževanje na več ravneh izobraževalnega sistema in digitalizacijo zdravstvenega sistema oziroma sistema za varno izmenjavo podatkov.
Konferenco GoDigital 2021, ki pravkar poteka prek spleta, organizirata Združenje za informatiko in telekomunikacije pri GZS in SRIP IKT Horizontalna mreža v sodelovanju z Ministrstvom RS za gospodarski razvoj in tehnologijo. Kot pravijo organizatorji, gre za največjo neodvisno poslovno konferenco na področju digitalizacije v Sloveniji.