IKT

(Anketa) Kakšno leto 2023 napovedujejo v slovenskih IT-podjetjih

O letošnjih načrtih in napovedih smo povprašali direktorje in direktorice domačih podjetij s področja informacijskih tehnologij

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

23.01.2023 08:00
Čas branja: 18 min

»Naša napoved rasti prihodkov v panogi IKT v letu 2023 se giblje med devetimi in desetimi odstotki,« je v intervjuju konec lanskega leta povedal Nenad Šutanovac, direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije pri GZS (ZIT). Po njegovih napovedih lahko v naslednjih dveh letih (tudi) v Sloveniji pričakujemo velik napredek na področju umetne inteligence in pri poslovni uporabi tehnologije 5G, temelj iskanja novih poslovnih priložnosti oziroma digitalnega inoviranja pa bodo podatki.

Kaj pa napovedujejo direktorji in direktorice slovenskih IT-podjetij? Zbrali smo več kot dvajset napovedi. Sogovorniki v glavnem pričakujejo negotove razmere na trgu in se strinjajo, da za IKT tudi v takšnih razmerah obstajajo priložnosti, ki jih bodo poskusili čim bolje izkoristiti.

Sašo Berger, glavni direktor družbe S & T Iskratel: »V leto 2023 smo prvič vstopili kot največji IKT-ponudnik v Sloveniji in zato z veliko odgovornostjo za razvoj slovenskega trga IKT. Skupna prioriteta ekipe S & T Iskratel so naše stranke, aktualne in prihodnje. Po uspešnem prodoru na trga Velike Britanije in Nemčije ostajamo zavezani k cilju, da postanemo vodilni evropski dobavitelj pametnih širokopasovnih optičnih rešitev. Naša pozornost je usmerjena v razvoj najučinkovitejših rešitev informacijske varnosti, IT-arhitekture, računalniškega oblaka, zasebnih omrežij 5G in tudi rešitev na področju poslovnokritičnih komunikacij. Pričakujemo, da bo trg letos še zahtevnejši, zmagovali bodo ponudniki, ki znajo podjetja podpreti pri realizaciji zastavljene digitalne strategije in doseganju svojega polnega potenciala.«

Tomi Šefman, izvršni direktor Halcoma: »Kljub negotovim tržnim razmeram imamo ambiciozne poslovne načrte. Menimo namreč, da si stranke v turbulentnih časih še bolj želijo optimizirati svoje poslovanje in iščejo rešitve, ki prinašajo visoko dodano vrednost. Zato bomo letos na trg poslali novo rešitev, ki bo našim strankam omogočala digitalni pospešek in večjo neodvisnost. Načrtujemo širitev na nekaj novih trgov in rast ključnih trgov, s čimer bomo utrdili položaj vodilnega ponudnika plačilnih in finančnih rešitev v tem delu Evrope. Nadaljevali bomo aktivnosti na področju akvizicij, saj stalno spremljamo IT-podjetja, ki bi lahko dopolnila naš portfelj ali pa so zanimiva sama po sebi. Leto 2023 bo za Halcom prelomno tudi zato, ker se nameravamo poleti seliti v nove prostore.«

Primož Kučič, direktor Avtente: »Na trgu opažamo veliko negotovosti, kar se kaže tudi na področju vlaganj v digitalizacijo. Podjetja, na poslovanje katerih pomembno vplivajo visoke cene energentov, že odlagajo investicije v digitalizacijo in modernizacijo. Podjetja, ki visokih cen energentov ne občutijo močno, investicije še povečujejo in se še bolj digitalizirajo. Zaradi negotovosti in za zdaj še nejasnih napovedi oziroma pričakovanj glede recesije so naši načrti na ravni poslovanja v letu 2022. Na področju dokumentnih sistemov se bomo usmerili zlasti v nadaljnji razvoj rešitev za odvetniške pisarne, zavarovalništvo in proračunske uporabnike. Na področju rešitev SAP pa bomo podjetjem pomagali s prehodi na S/4Hana, uvajanjem poslovne analitike in digitalizacijo logistike.«

Aleš Leskošek, izvršni direktor družbe Comtrade System Integration: »Pričakujemo nadaljevanje nestanovitnega gospodarskega obdobja, ki se je začelo v letu 2022. Podjetja bodo še naprej pod pritiskom višjih cen surovin, višjih stroškov plač, obresti za financiranje in podobno. V skladu s tem bodo organizacije iskale možnosti prihrankov, mi pa jih bomo s tem namenom ponujali rešitve za avtomatizacijo procesov in napredno analitiko podatkov. V krizi bodo morale organizacije še bolj skrbeti za svoje stranke in si bodo zato prizadevale za izboljšanje uporabniške izkušnje in stikov s strankami z vpeljavo umetne inteligence. V Comtradu SI imamo na tem področju eno največjih ekip v jadranski regiji, zaradi povečanega povpraševanja pa načrtujemo dodatno rast in nova zaposlovanja.«

Maja Brajković, direktorica poslovne enote Endava Slovenija: »Endava je v letu 2022 uresničila napovedi in znova dosegla rast tako z vidika povečanja števila zaposlenih kot prihodkov. Povpraševanje po naših rešitvah digitalne transformacije je v zadnjih mesecih ostalo konstantno. Kljub zahtevnim gospodarskim razmeram vstopamo v leto 2023 z jasno začrtano strategijo rasti. Hkrati vidimo veliko priložnosti za vlaganje v znanje in razvoj kompetenc naših zaposlenih, ki tako nenehno rastejo in se razvijajo. Naš cilj je okrepiti položaj na področju storitev z višjo dodano vrednostjo, kar nas skupaj z našim poslovnim modelom, ki temelji na dolgoročnih odnosih s strankami, dela bolj odporne proti izzivom trga.«

Blaž Strle, direktor podjetja BE-terna Adriatic: »Leto 2022 so zaznamovali prevzem BE-terne s strani Telefonice Tech, boj za kadre in visoka inflacija. Predvidevamo, da bo leto 2023 zelo nepredvidljivo z možnostjo resne ohladitve gospodarstva. Kljub temu pričakujemo, da se bodo vlaganja podjetij in države v IT nadaljevala. Skladno z makroekonomskim položajem se bomo osredotočali na večjo prilagodljivost, večjo disciplino pri izboru rešitev prek jasnih digitalnih strategij, na rešitve, ki strankam v kratkem času prinesejo dodano vrednost, ter na oblačne rešitve, ki ne zahtevajo takojšnjih večjih naložb. Še naprej bomo delovali skladno z digitalno strategijo Slovenije, interno pa v ospredju ostaja razvoj kadrov.«

Jure Remškar, direktor Smart Coma: »Naše ključne poslovne in tehnološke usmeritve so celostna zaščita kritične infrastrukture in industrijskih okolij, nadaljnji razvoj upravljanih varnostnih in omrežnih storitev ter podpora digitalizaciji podjetij. Hkrati se bomo osredotočili na vpeljavo rešitev za zagotavljanje skladnosti z evropsko direktivo NIS2 pri zaščiti kritične infrastrukture pred kibernetskimi napadi. Ker zagotavljamo celosten varnostni ekosistem, vključujoč omrežno infrastrukturo, bomo z uvedbo zasebnih brezžičnih omrežij 5G poskrbeli za varnejšo in zanesljivejšo ter nasploh optimalno komunikacijsko infrastrukturo za kritične sisteme v industriji in s tem organizacije podprli pri digitalizacija poslovanja. Tako bomo tudi letos imeli velik vpliv na dvig ravni kibernetske varnosti in ohranjanje neprekinjenega poslovanja vitalnih delov naše družbe.«

Beno Ceglar, generalni direktor podjetja NIL: »Izzivi, ki so posledica globalnih dogajanj, se ne umirjajo. Podjetja se zato srečujemo z dodatnimi težavami, predvsem zaradi močno povečane stroškovne dinamike tako pri surovinah in izdelkih kot pri storitvah. Tudi sorazmerno počasnejša dinamika rasti BDP, ki seveda vpliva na industrijo IKT, nam ne vliva izrazitega zadovoljstva. Kljub temu ocenjujem, da smo se podjetja v zadnjih letih veliko naučila o zagotavljanju poslovne odpornosti. V podjetju NIL, ki je del skupine Conscia, se bomo z novimi naložbami še dodatno pripravili na priložnosti, ki jih današnji čas vendarle prinaša. To pa je predvsem zavedanje o potrebnih vlaganjih v digitalizacijo, kibernetsko varnost ter v sodobne oblike upravljanja ali gradnje napredne in učinkovite IT-infrastrukture. Vse to je temelj za uspešno in prebojno poslovanje podjetij v sodobnem času.«

Pavle Jazbec, glavni izvršni direktor skupine Actual I. T.: »Pričakujem, da bo leto 2023 leto številnih izzivov, saj na domači trg s časovnim zamikom prihaja stagnacija. V skupini Actual I. T. smo nanje pripravljeni, spremembam se lahko zaradi dobre organiziranosti kljub naši velikosti hitro prilagodimo. Svojo prednost vidimo predvsem v interni digitalizaciji, ki našim strankam prinaša še hitrejše odzive in kakovostnejše storitve ter višjo dodano vrednost, našim zaposlenim pa hkrati poenostavi dan. Tudi za trg bomo letos izvajali projekte digitalizacije, ki ne zajemajo več le neposredno IT-okolja, temveč tudi področje IoT, ki spaja svetova OT in IT. Prav OT-del in povezava z IT bo po našem mnenju eden večjih letošnjih izzivov CIO. Velik del naših aktivnosti bo še vedno povezan z odgovarjanjem na izzive na področju informacijske in kibernetske varnosti.«

Marko Milotič, direktor podjetja Unistar LC: »V leto 2023 zaradi pričakovanih nepredvidljivih stroškov vstopamo nekoliko bolj previdno. Smo pa prepričani, da nam bo tudi letos uspelo uresničiti vse zastavljene poslovne cilje. Strategija vlaganja v zadovoljstvo naših strank in strokovno znanje našega kadra nam vrača trud in kaže v vse boljših poslovnih rezultatih. Kot specializirano podjetje za računalništvo v oblaku, hiperkonvergenčno IT-infrastrukturo, zunanje izvajanje storitev, informacijsko varnost in visokostrokovne IT-storitve smo se v Sloveniji in regiji dobro pozicionirali. Letos se bomo osredotočili na krepitev svojih zmogljivosti ter ponujanje širokega nabora visokostrokovnih IT-rešitev, ki bodo uspešno odgovarjale na izzive naših strank.«

Ciril Kraševec, direktor podjetja Xenon forte: »Že v začetku prejšnjega leta smo ocenili, da bo v prihodnosti prihajalo do zmanjševanja količine izpisov. Zaradi hibridnih delovnih mest se del tiskalniške infrastrukture seli s centralnih naprav k več manjšim, nameščenim lokalno. Trend se bo nadaljeval tudi letos in potrebne bodo spremembe poslovnih modelov. V Xenonu forte bomo zaradi relativno dobrih rezultatov še več energije usmerili k digitalni transformaciji procesov pri naših strankah. Osredotočamo se na zajem in procesiranje dokumentov, kot so ekstrakcija določenih vsebin, samodejna kategorizacija in podobno. Drugi steber našega delovanja pa je varnost in shranjevanje podatkov, kjer strateško sodelujemo s podjetjem Synology. Z našimi partnerji smo uspešni pri datotečnih strežnikih – zaščitnem kopiranju, namenskih strežnikih z lastnimi aplikacijami in tudi pri virtualizaciji. V tem segmentu pričakujemo skokovito rast.«

Uroš Lampret, direktor podjetja Our Space Appliances: »Trend podražitev je doletel tudi IT-industrijo. Rast cen je še posebej očitna pri storitvah iz oblaka. To bo za podjetja, ki so svoje poslovanje delno ali v celoti preselila v oblak, letos precejšen izziv. In prav na tem področju vidimo svojo veliko priložnost. Z naprednimi orodji in tehnologijo umetne inteligence lahko podjetjem pomagamo optimizirati stroške oblačnih storitev. Na podlagi zelo realnih projekcij ocenjujemo, da bomo lahko zagotovili zelo velike, tudi več desetodstotne prihranke. Tako se naložba v optimizacijo oblačnega okolja podjetjem takoj povrne, saj se odplačuje iz dela prihrankov. Dodaten poudarek bomo namenili informacijski in kibernetski varnosti. Naše orodje in orožje za obrambo je varnostna rešitev Splunk SIEM, za katero smo prejeli nagrado za varnostni produkt leta.«

Stanislav Kastelic, generalni direktor družbe ADD: »Leto 2022 smo kljub pretresom končali skladno z načrti. Tudi letos bomo udejanjali našo strategijo biti tehnološko visoko napredno podjetje, specializirano za področja povezovanja, shranjevanja, analiziranja in varovanja podatkov. Načrtujemo širitev portfelja na različnih segmentih – v ponudbo želimo dodati nove proizvajalce in tehnologije na področju IT-infrastrukturnih rešitev, širili bomo ponudbo v našem lastnem oblaku add.Cloud in krepili ponudbo varnostnih rešitev. V poslovni analitiki želimo obdržati vodilno vlogo na področju BI, dodatno pa želimo povečati prepoznavnost na področjih interneta stvari (IoT), množičnih podatkov in umetne inteligence. Že lani smo poslovne rešitve dopolnili s svetovanjem o podatkovni in digitalni strategiji ter okrepili navzočnost na tujih trgih; po tej poti bomo nadaljevali tudi letos.«

Tomislav Mučič, direktor Netisa: »Ker smo vpeti v razvoj rešitev nove generacije, ki temeljijo na varni izmenjavi podatkov, digitalni identiteti, e-poverilnicah in tehnologiji veriženja blokov, pričakujemo povečano povpraševanje. Za to bodo zaslužne tudi pospešene pobude EU na področju digitalizacije javnih in zasebnih storitev. V začetku leta s podjetjem Rekono predstavljamo infrastrukturo za izdajanje, izmenjevanje in preverjanje celovitosti e-poverilnic in organiziramo sklop izobraževanj, kjer bomo s partnerji iskali priložnosti za projekte na tem področju. Predstaviti nameravamo tudi rešitev in nov standard za NFT, ki avtorjem omogoča bistveno boljšo zaščito del. Kot partner za blockchain nadaljujemo aktivnosti znotraj konzorcijev – eno večjih sodelovanj je pri projektu celostne preobrazbe verige vrednosti Plastike Skaza, kjer skrbimo za razvoj in implementacijo sistema ekocertifikatov. Na evropski ravni pa kot jedrni arhitekti sodelujemo pri zasnovi evropske infrastrukture za storitve veriženja blokov (EBSI).«

Miha Žerko, predsednik uprave družbe SRC: »V letu 2023 načrtujemo zmerno rast. Glavni izziv bo še vedno privabiti in obdržati najkakovostnejše ljudi, da bomo lahko vse že pridobljene projekte kakovostno dokončali. Skupaj s partnerji se bomo veliko ukvarjali z digitalizacijo gradbeništva v okviru projekta Gradbeništvo 4.0. Čaka nas uvedba zdravstvenega informacijskega sistema v dveh velikih slovenskih bolnišnicah, na področju odprtega bančništva razvijamo novo rešitev v sodelovanju s podjetjem Fliqa, skupaj s podjetjem Triverto bomo na trgu ponujali napredne rešitve za informacijsko varnost. To je le nekaj aktivnosti, tako da letos pričakujemo zelo zaposleno leto in računamo, da bo, ne glede na gospodarske napovedi, malo boljše od preteklega.«

Renato Pulko, direktor Sfere IT: »Pričakujemo povečano število napadov ransomware, ki so čedalje bolj usmerjeni na kritično infrastrukturo, posledice pa v obliki kolateralne škode občuti tudi čedalje več podjetij. Zato smo našo ekipo okrepili z novimi kadri in kompetencami, v Slovenijo pa pripeljali varnostno rešitev podjetja Rubrik, ki varuje največje svetovne korporacije. Rubrik dodaja manjkajoči del pri celostnem obvladovanju izzivov, ki jih rešujemo z našim kibernetskim asistenčnim centrom ICE. Hkrati se širimo tudi na področje analitike in podatkovne znanosti. Digitalizacija in avtomatizacija internih procesov pa nam bosta olajšali soočanje z izzivi pomanjkanja kadra ob hkratni rasti povpraševanja.«

Rok Pirnat, direktor podjetja B2 BI: »V preteklih letih smo konstantno beležili več kot 50-odstotno rast. Pričakujemo, da se bo ta trend nadaljeval tudi v letu 2023. Naša strategija rasti še naprej temelji na visokem deležu učinkovitih prenosov analitičnih rešitev v organizacije s podporo Microsoftovih tehnologij Power BI in Azure. Letos bo naš fokus usmerjen predvsem v razvoj naprednih oblačnih analitičnih orodij, umetne inteligence, izpopolnjevanje procesov za zagotavljanje kakovosti in razvoj kadrov. Pričakujemo, da bodo te tehnologije in procesi ključnega pomena za našo rast in razvoj v tekočem letu. Naročniki s kakovostnimi analitičnimi nadzornimi ploščami lahko že danes enostavno oblikujejo projekte za razvoj umetne inteligence, v letu 2023 pa na tem področju pričakujemo večji preboj.«

Simona Kogovšek, direktorica skupine Mikrocop: »Drastičnih sprememb letos ne pričakujem. Trend digitalizacije poslovanja s poudarkom na optimizaciji in avtomatizaciji poslovnih procesov ter vpeljevanju umetne inteligence se bo nadaljeval – pričakovati je, da še bolj intenzivno, saj digitalizacija poslovanja vodi v boljše poslovne rezultate. Poudarek v letu 2023 bi moral biti na zagotavljanju vseh vrst hibridnega dela in posledično na tehnološki podpori sodelovanju znotraj in zunaj organizacije. Veliko se bo vlagalo v informacijsko varnost, prav tako pričakujem, da se bo vse več podjetij odločalo za model XaaS – vse kot storitev, s tem razbremenilo svoje zmogljivosti in zaupalo informacijam v oblaku.«

Boštjan Gaberc, direktor Mikrografije: »Kljub velikim spremembam na trgu je za nami uspešno poslovno leto. Hibridna oblika dela se je obdržala in postaja na nekaterih področjih dela stalnica. Podjetja in organizacije se vse bolj zavedajo, da so znanje in vlaganja v digitalizacijo poslovanja nujna za konkurenčno prednost ter hitrejše in enostavnejše poslovanje. Povečala se je skrb za varno hrambo podatkov in dokumentov ter s tem povpraševanje po teh rešitvah. V Mikrografiji smo razvili nekaj novih rešitev, ki jih vse bolj nadgrajujemo z umetno inteligenco. To vidimo kot naslednji korak našega razvoja, poleg nadgradnje oblačnih storitev. Krepimo poslovanje na tujih trgih, kar nam zagotavlja nadaljnje možnosti razvoja Mikrografije.«

Urban Rozina, izvršni direktor Četrte poti: »Po uspešni konsolidaciji internih procesov, pripravi poslovne strategije nastopa na tujih trgih in širitvi poslovanja v segmentu obračuna plač vstopamo v leto 2023 samozavestni in polni optimizma. Pandemija je pospešila digitalizacijo poslovanja, kar je omogočalo večjo odpornost poslovanja organizacije v kriznih razmerah. Gre za pozitiven trend, ki skupaj z razvojem naprednih in kibernetsko varnih tehnologij pospešuje digitalizacijo delovnih mest in izboljšuje uporabniško izkušnjo zaposlenega in vodje. Pričakujemo, da se bo trend rasti poslovanja skupine nadaljeval. Za leto 2023 načrtujemo širitev poslovanja v tujino na področju tehničnega varovanja prostorov in nadgradnje rešitev za upravljanje kadrov, delovnega časa in obračuna plač na platformah KADRIS 4 in SPIN D365.«

Vlado Gobec, direktor podjetja PRO BIT: »V zadnjem letu smo nadaljevali prehod na oblačne različice programov PRO.4. Tako smo v zadnjih dveh letih zamenjali programsko opremo v več kot 70 domovih upokojencev. Rutinsko že menjamo tudi programe za finance, plače in HRM, smo pa v letu 2022 naredili tudi že prve zamenjave programov na področju blagovnega in materialnega poslovanja ter proizvodnje. Ob tem se je pokazalo, da rešitve v oblaku, kjer se za delo uporablja spletni brskalnik, uporabniki usvojijo bistveno hitreje kot klasične rešitve Windows. Prav tako je število zahtevkov za pomoč uporabnikom v novi tehnologiji drastično upadlo. Imamo občutek, da postajamo najboljša izbira za zahtevnejše uporabnike na slovenskem trgu, še posebej v primerjavi s tujimi rešitvami, ki običajno niso zelo fleksibilne.«

Aljoša Jerman Blažič, direktor podjetje SETCCE: »Negotove razmere in nejasna kondicija gospodarstva ne bodo zaobšle niti področja IKT. Digitalizacija je nekoliko upočasnila korak in nekateri trgi se že otepajo s presežkom delovne sile. Tega v Sloveniji letos verjetno ne bomo občutili. Seveda ostaja kup poslovnih priložnosti, vendar ne v obsegu, kot smo ga bili vajeni nedavno. Na področju DTM pričakujemo predvsem konsolidacijo ponudnikov in optimizacijo poslovnih modelov. Dolgoročno se bodo obdržala podjetja z izpiljenimi produkti in konkurenčnim poslovnim modelom. V družbi SETCCE bomo vso energijo in napor vlagali v približevanje tehnologij, za katere verjamemo, da podpirajo podjetja pri hitrejšem doseganju poslovnih ciljev, zagotavljajo kar najboljšo uporabniško izkušnjo in predvsem poenostavljajo vpeljavo povsem digitalnega poslovanja.«

Grega Bernard, direktor Marga: »V leto 2023 vstopamo še močnejši, saj smo leto začeli s prevzemom družbe Imaging Systems, skupna družba pa je začela na trgu nastopati pod novim imenom Margis. Postali smo eden največjih ponudnikov lastnih produktov za e-hrambo vsebin in digitalizacijo ter avtomatizacijo poslovnih procesov. Že letos pričakujemo prve sinergijske učinke, utrditev položaja na tujih trgih in nadaljnjo dvomestno rast prihodkov. Privabiti želimo najboljše kadre, ki iščejo največje izzive na področju informacijske tehnologije. Našim obstoječim in novim uporabnikom bomo ponudili kar nekaj novosti, na primer nov uporabniški vmesnik našega paradnega produkta in nove oblačne storitve.«

Dušan Rus, direktor podjetja KOPA: »Projekti, ki smo jih uspešno končali v letu 2022, potrjujejo, da naše rešitve strankam prinašajo poslovne koristi. Zato bomo letos sledili zastavljeni strategiji s poudarkom na celostnih, povezanih rešitvah. Z novimi tehnologijami uspešno prenavljamo KOPA ERP. S kupci gradimo dolgoročno sodelovanje in medsebojno zaupanje. Na podlagi naših dolgoletnih izkušenj ponujamo pomoč v obliki svetovanja in optimizacije njihovih poslovnih procesov. Celostna podpora strankam zagotavlja racionalno porabo sredstev že v fazi investicije. Izzivi v prihajajočem obdobju so visoka avtomatizacija dela, optimizacija procesov na podlagi dobrih praks in intuitivnih rešitev ter širitev ekipe strokovnjakov s pridobivanjem novih kadrov.«

Jernej Rehar, direktor podjetja Business Solutions: »Pričakuje se, da bo digitalizacija še naprej imela pomembno vlogo pri oblikovanju prihodnosti. Ker tehnologija še naprej napreduje, lahko pričakujemo bolj razširjeno uporabo avtomatizacije in umetne inteligence pri učinkovitem pokrivanju poslovnih procesov, kar bo vodilo k večji učinkovitosti poslovnih procesov in produktivnosti v številnih panogah. Vse večja uporaba podatkov in analitike bo velik trend tudi v prihodnosti, saj bodo organizacije na podlagi podatkov in njihove vizualizacije sprejemale boljše odločitve in pridobivale konkurenčno prednost. Poleg tega lahko pričakujemo širšo uporabo interneta stvari in s tem povezanih spletnih tehnologij in aplikacij.«

Primož Sevčnikar, direktor podjetja Troia: »Eden glavnih ciljev Troie za leto 2023 je razširiti naš doseg na nove trge v baltski regiji, kjer smo odprli predstavništvo v Rigi. Zavedamo se pomena močne navzočnosti v tej regiji, zato nameravamo zgraditi močnejšo mrežo strank in partnerjev ter povečati prepoznavnost blagovne znamke. Drugi ključni cilj je promocija našega izdelka Athena Analytics. Prav tako nameravamo utrditi svoj status vodilnega partnerja pri implementaciji rešitev IBM za upravljanje sredstev in upravljanje IT-sredstev.«

Petra Šinigoj, generalna direktorica v skupini Saop: »Po lanski pridružitvi podjetja Vasco k skupini Saop smo leto končali z najmočnejšo ekipo 250 sodelavcev. S hitro rastjo postajamo hitrejši tudi v razvoju, saj novih funkcionalnosti ne razvijamo več po vrtičkih, ampak želimo uporabnikom ponuditi najboljše prakse naših produktov. Naše rešitve povezujemo v izpopolnjene sisteme, kjer je vsaka ekipa osredotočena na tisto področje, ki ga najbolj obvlada. Ekipa MIT ima v rokah razvoj programov za proizvodno dejavnost, ekipa Vasco bo še letos ponudila prvi prototip inovativnega blagajniškega programa (POS), v združenem timu pa že načrtujemo novo celostno rešitev za upravljanje prejetih računov. Veliko pozornosti in energije bomo namenjali pozitivni kulturi podjetja, ki pritegne pravi kader in ohranja zadovoljstvo zaposlenih.«

Uroš Gunčar, direktor podjetja Nets: »Letos nadaljujemo delo pri primerih pametnega mesta, saj so nam odobrili projekt Pametni vodovod MB, ki ga izvajamo s partnerjem Mariborski vodovod. Veliko se posvečamo programski podpori trajnostni krožni transformaciji. Module že nadgrajujemo z mobilno aplikacijo. Lani smo na razstavi Expo našli partnerja za sodelovanje v Dubaju, ki je že pridobil stranke, aktivnosti bomo nadaljevali, prav tako s partnerjem iz Črne gore. Začeli smo tudi nekatere aktivnosti v Turčiji, ki jih bomo nadaljevali.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

Tovarna
Novice
Podjetja pospešeno vlagajo v digitalizacijo proizvodnih procesov
Tovarna leta
NoviceSabina Petrov Podjetja pospešeno vlagajo v digitalizacijo proizvodnih procesov

O izkušnjah in dobrih praksah pametnih tovarn vnovič na izobraževalnem dogodku 15. novembra

FINANCE
IKT
Kaj počne analitik varnostnoobveščevalnih podatkov
IKT
IKTVlado Kadunec Kaj počne analitik varnostnoobveščevalnih podatkov

Klasična varnostna tehnologija nas poskuša braniti pred napadi, ko se ti že dogajajo, sodobne organizacije pa hočejo biti na verjetne digitalne napade pripravljene že vnaprej

FINANCE
Manager
(TOP IKT) Kdo je največji in kdo najboljši v IT
Manager
ManagerJure Ugovšek (TOP IKT) Kdo je največji in kdo najboljši v IT 1

Analizirali smo 190 informacijskih družb in sestavili lestvici največjih in najboljših.

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
IKT
Niso vsa jajca za v isti oblak
IKT
RAČUNALNIŠTVO V OBLAKU
IKTJakob Žorž Niso vsa jajca za v isti oblak

Sodobna rešitev za varovanje podatkov je tista, ki podpira več oblakov in je dostopna kot storitev

FINANCE
IKT
Varnostno obveščanje – nov trend v kibernetski varnosti
IKT
IKTJakob Žorž Varnostno obveščanje – nov trend v kibernetski varnosti

Za informacijsko varnost in obstoj organizacij, še zlasti finančnih ustanov in visokotehnoloških podjetij, ni več dovolj tehnična zaščita, ampak mora temeljiti na razumevanju trenutnih in šele nastajajočih groženj v kibernetskem prostoru

FINANCE
IKT
Adria Dom prejemnik prve nagrade za najboljši digitalni projekt v Sloveniji
IKT
IKTBranko Žnidaršič Adria Dom prejemnik prve nagrade za najboljši digitalni projekt v Sloveniji

Nagrado so podelili na dogodku GoDigital, ki je bil letos posvečen dvojnemu prehodu – zelenemu in digitalnemu

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti