Vsa proizvodna podjetja se spoprijemajo s pritiski naraščajočih cen surovin, energentov in delovne sile. Vendar svetovna konkurenca preprečuje, da bi te podražitve prenesli na kupce. Proizvodna podjetja morajo zato nenehno izboljševati učinkovitost in zniževati stroške, kjer je le mogoče.
Eden izmed najpogostejših kazalnikov učinkovitosti proizvodnje je OEE (skupna učinkovitost strojev in naprav). Ta v svetovnem povprečju znaša 60 odstotkov, pri čemer se za primerjavo z najboljšimi uporablja vrednost 85 odstotkov.
Glavni vir optimizacije, na katero ima podjetje velik vpliv, so notranji procesi. Proizvodna podjetja, ki še niso šla v smeri digitalizacije, imajo težave zaradi pomanjkanja pregleda nad proizvodnim procesom.
»Brez digitalno podprtega sistema za spremljanje proizvodnje ne morejo odkriti vseh možnosti za optimizacijo proizvodnih postopkov, na podlagi katerih bi izboljšala glavne parametre proizvodnje, kot je OEE. Posledica je, da ob primerljivih proizvodnih zmogljivostih dosegajo manjše donose kot konkurenca,« je dejal Matjaž Finžgar, vodja razvoja in produktni vodja za področje proizvodnje v podjetju Pro-bit.
Proizvodnim podjetjem učinkovitost dodatno zmanjšuje zahteva po vse bolj individualiziranih izdelkih in vse manjših serijah. Zadnje pomenijo skokovito povečanje števila dogodkov v proizvodnji in administrativnih postopkov ter čedalje krajše čase od naročila do dobave. Pri tem mora podjetje natančno slediti vsem variacijam izdelkov, in to od vgrajenega materiala in proizvodnih postopkov do izgotovljenih izdelkov. Prostora za napake ni, če pa se že pojavijo, se mora podjetje hitro odzvati, v čim zgodnejši fazi proizvodnje, da ne pride do finančne izgube, kazni zaradi zamud pri dobavi ali celo izgube posla.
Z digitalizacijo delovnih nalogov do učinkovitosti in prihrankov v proizvodnji
V podjetju Pro-bit so pri digitalizaciji spremljanja proizvodnje naredili korak naprej in proizvodnim podjetjem ponudili informacijsko rešitev PRO.4 Registrator delovnih nalogov.
Ta rešuje vrsto težav, ki so skupne velikemu številu proizvodnih podjetij v Sloveniji, na primer:
- majhna skupna učinkovitost strojev in naprav (OEE);
- pomanjkanje pregleda nad proizvodnim procesom;
- nedostopnost podatkov za sprotne analize;
- neustrezna sledljivost izdelkov;
- visoki stroški proizvodnje in prevelika poraba časa;
- stroški tiskanja in iskanja proizvodne dokumentacije;
- napake zaradi ročnega vnašanja in prepisovanja podatkov s papirnih delovnih nalogov.
»Registrator delovnih nalogov vzpostavi natančno spremljanje proizvodnje in zagotavlja pregled nad dogajanjem v proizvodnem procesu blizu realnega časa. Vodjem proizvodnje na primer omogoča zgodnje odkrivanje zamud in napak ter posledično pravočasno ukrepanje. Rezultat je višja kakovost izdelkov in uresničevanje dobavnih rokov,« je poudaril Matjaž Finžgar.
Prek spremljanja porabe materiala in časa vodstvo proizvodnje dodatno odkriva ozka grla, nepotrebne stroške in postopke ter vzorce, ki so vzrok za slabe rezultate. Z nenehnim izboljševanjem postopkov na podlagi kredibilnih podatkov iz Registratorja delovnih nalogov podjetja povečajo produktivnost in znižajo stroške.
Kakšne so konkretne koristi za proizvodnjo
Kot pravi vodja Pro-bitovega razvoja proizvodnih rešitev, je najpomembnejša korist skrajšanje časa izdelave: »S spremljanjem časa izdelave lahko podjetje ugotovi, kateri koraki v proizvodnem procesu vzamejo največ časa, in jih optimizira. Poleg tega lahko prek analiz odkrije najpogostejše razloge za prekinitve in jih odpravi. To lahko vodi do skrajšanja časa izdelave, kar zniža stroške in poveča izkoristek proizvodnje.«
Posebno izboljšavo prinese Pro-bitova rešitev pri spremljanju dela. Delavec se namreč elektronsko prijavlja in odjavlja za posamezno operacijo v delovnem nalogu, kar zagotavlja natančne podatke o porabljenem času. Poleg tega vnaša porabo materiala in število izdelanih kosov. Na podlagi teh podatkov podjetje lažje načrtuje proizvodnjo, združuje tehnološke postopke in optimizira normative, kar vodi v večjo izkoriščenost zmogljivosti.
Digitalizacija sama po sebi znižuje stroške
Ob samih procesih izboljšav podjetje ustvari dodatne prihranke časa in denarja s prehodom na brezpapirno poslovanje. Zaposleni in vodje imajo v Registratorju delovnih nalogov na voljo vse informacije, vključno s tehnično dokumentacijo, od navodil za izdelavo do sestavnic in tehničnih risb. Elektronska distribucija dokumentov omogoča tudi spremembe v zadnjem hipu, kar pomeni večjo prilagodljivost v smislu spreminjanja zahtev, hitrejši odziv na nova naročila in s tem večjo konkurenčnost.
Za več informacij o rešitvi PRO.4 Registrator delovnih nalogov obiščite TO SPLETNO POVEZAVO >>.