Kdo je vlagatelj Maks?
Maks je namišljeni mali vlagatelj, ki bi rad oplemenitil svoj portfelj, ki obsega 50 tisoč evrov. Od tega bo 15 tisoč evrov pravega denarja, ki ga bo Maks vlagal na ljubljanski borzi. Preostalih 35 tisoč evrov pa je imaginarnih in pomeni kopijo dejanskih naložb na globalnem trgu po vzoru estonskega projekta Investor Toomas, ki je v 20 letih iz 65 tisočakov ustvaril pol milijona evrov premoženja.
Na začetku se bo seznanil z osnovami vlaganja na borzo, spoznal, kaj so delnice, kako jih analizirati, proučil, kako jih kupovati, na kaj paziti pri odpiranju borznega računa, kako plačevati davke in podobno.
Maks bo objavljal svoje analize in na njihovi podlagi vnaprej predstavil svoje naložbene poteze. Deloval bo transparentno in pazil, da pri razkrivanju in kupovanju delnic ne bo kršil pravil, ki veljajo na borzi.
Maks želi zanimiv svet borze približati slovenski javnosti in pokazati, da delnice niso prevara, kot se je po poku delniškega balona v letu 2008 usidralo v zavest naše družbe. Oprl se bo na silo obrestnoobrestnega računa in na resničnem portfelju prikazal, kako reinvestiranje dividend dolgoročno da pospešek ustvarjanju donosov.
Kako odpreti trgovalni račun v petih korakih
Šola borze:
- 1. del: Ali so delnice primerna naložba zame?
- 2. del: Pred nakupom prve delnice
- 3. del: Likvidnost delnic in trgovalna naročila
- 4. del: Naložbene strategije
Prvi nakup vlagatelja Maksa je bila delnica Krke. Podrobna analiza Krke: zakaj sem kupil delnico.
Zakaj ime Maks?
Njegovo poslanstvo je, da vam pomaga Maksimizirati donose vaših naložb.
Kje je Maks dobil denar?
V upravljanje mu je Časnik Finance d.o.o. zaupal 15 tisoč evrov.
Kdo sprejema odločitve?
Za Maksovimi odločitvami sloni investicijski odbor, ki ga sestavljajo člani uredništva Financ. Odločitve bodo sprejemali sami, pred tem pa se bodo posvetovali na poglede izkušenih finančnikov. Gre za zunanje sodelavce z dolgoletnimi izkušnjami na domačih in tujih borzah.
Ali bo Maks v portfelj dodajal denar?
Dodatnega denarja v portfelj ne bo dodajal. Se pa bodo reinvestirale dividende in obresti. Po tej plati se najbolj razlikuje od ostalih malih vlagateljev, ki skozi življenjsko obdobje povečajo sredstva v portfelju. Vseeno pa na podlagi estonske izkušnje menimo, da bo Maksov eksperiment pokazal, da je tudi brez dodatnih vplačil na dolgi rok možno zgraditi velik portfelj.
Bo Maks vlagal tudi na tujih trgih?
Maks bo spremljal tuje trge in se pri tem naslanjal na vsebino sestrskih uredništev, morda pa bo sčasoma, ko se bo počutil dovolj suverenega, tudi sam začel plemenititi sredstva na tujih borzah. Za zdaj pa bo 70 odstotkov portfelja prepustil naložbenim odločitvam Investor Toomasa.
Ali ne gre za manipulacijo trga?
Temu vprašanju smo namenili veliko pozornosti in se posvetovali tako z ustvarjalci projekta Investor Toomas kot domačimi pravnimi strokovnjaki. Pazili bomo na transparentnost ter naložbene odločitve komunicirali vnaprej. Neuradnih informacij, ki jih uredništvo pri svojem vsakdanu prestreže, ne bomo izkoriščali za naložbene odločitve. Pri tem ne gre za novost, takšnemu početju smo novinarji Financ pri upravljanju svojih naložbenih odločitvah zvesti vseh 30 let od nastanka poslovnega medija.
Zavedamo se, da bi kakšna objava Vlagatelja Maksa utegnila odmevati na domačem kapitalskem trg (delnice Appla verjetno ne bomo premaknili :)). A tudi objave naložbenih odločitev vlagateljev kot so Warren Buffett premikajo tečaje pa zaradi tega niso označene kot tržna manipulacija.
Bomo pa seveda skrbno in odgovorno ravnali s tovrstnimi informacijami. Ni nam v interesu, da bi zaradi morebitnih slabih tovrstnih praks projekt dobil črno piko.
Bi radi vlagatelju Maksu kaj povedali? Če imate vprašanja ali ideje, jih bomo veseli na vlagatelj.maks@finance.si. Odgovore na relevantna vprašanja bomo dodajali na stran.